Reddit Blackout 2023, czyli jak wkurzyć miliony ludzi. API od teraz kosztuje 126000 złotych

Reddit Blackout 2023, czyli jak wkurzyć miliony ludzi. API od teraz kosztuje 126000 złotych

Reddit wprowadził właśnie zmianę, która wpływa nie tylko na wiele milionów użytkowników, ale także na twórców dodatkowych aplikacji pomagających w surfowaniu po platformie. Reddit API jest od teraz płatny i bardzo drogi. Tak drogi, że twórcy nieoficjalnych aplikacji muszą zaprzestać działania.

Wyobraźcie sobie sytuację, w której korzystacie z Google Discover (agregat treści w każdym telefonie z Androidem), ale nie autorstwa Google, tylko innej, postronnej firmy non profit, działającej w zasadzie wyłącznie ze swoich środków. Teraz wyobraźcie sobie, że taki gigant jak Google decyduje się nie na zablokowanie tego agregatora, ale na wycenę swojego API, na którym taki agregat bazuje tak wysoką, że twórców zwyczajnie nie stać na jego kupno. Tak w zasadzie można streścić to, co dzieje się aktualnie na Reddicie, czyli jednym z największych serwisów społecznościowych.

 

Reddit Blackout 2023

Reddit Blackout 2023 to protest przeciwko twórcom Reddita, albo raczej korporacyjnym władcom, którzy zrobią wszystko, żeby zoptymalizować dochody i... pomóc wejść na giełdę? Tak. W drugim półroczu bieżącego roku Reddit ma wejść na giełdę, a zatem ktoś wysoko postawiony z premedytacją stworzył nowy zakres wytycznych, by odizolować wszystkich, którzy nie są bezpośrednio związani z tą platformą społecznościową. Kosztem użytkowników oczywiście.

Reddit Blackout 2023 to nieformalny związek wielu tysięcy sekcji, które na znak niezadowolenia weszły w tryb prywatny, uniemożliwiając tym samym dostęp do treści tam zamieszczanych bez ówczesnego potwierdzenia ze strony moderatorów. Nie jest to rzecz jasna sytuacja permanentna, ale tylko w taki sposób wiele milionów użytkowników było w stanie walczyć z dopiero co wprowadzonymi zmianami. No dobra, ale co to za zmiany?

Reddit Apollo

126 000 zł poproszę. Inaczej wypad

Reddit nie zablokował dostępu do 10-letniego API postronnym twórcom pokroju Apollo, Reddit is Fun, Slide, Comet czy Boost, które personalizują doświadczenia związane z użytkowaniem tego serwisu. Problemem nie jest to, że te platformy już działać nie mogą. Problemem jest wycena, którą równie dobrze można porównać do kompletnej blokady.

Otóż posiadając aktywną grupę użytkowników w liczbie zaledwie 1000 dziennie, twórcy postronnej aplikacji będą musieli zapłacić Redditowi za coś, co dotychczas przez 10 lat było darmowe aż 126 tysięcy złotych rocznie, a cena zwiększa się w zależności od liczby użytkowników. 2000 userów dziennie, co jest samo w sobie liczbą śmieszną dla takiego giganta jak Reddit, to już roczny koszt ponad 250 tysięcy złotych. Niezależnie jednak od ceny, wielu twórców po prostu na to nie stać, bo operują na zasadzie organizacji non-profit.

Nie stać cię? "Rozwiąż to sam"

"Rozwiąż to sam" to oficjalne skrócenie odpowiedzi Reddita na stworzone przez platformę problemy z dostępnością, a w zasadzie z wyceną darmowego do 1 lipca API. Użytkownicy nie kryją swojego niezadowolenia i w zasadzie temat jest wałkowany na wielu dostępnych przestrzeniach, nawet na naszym podwórku, na przykład r/NVIDIA. Ewidentne jest, że Reddit za pomocą wygórowanych cen chce zmusić postronnych twórców aplikacji do zamknięcia swojego nie tyle biznesu, bo wielu na tym w ogóle nie zarabia, ale po prostu projektu.

Robi to specjalnie, bo wygląda na to, że forsuje swoją aplikację jeszcze przed wejściem na giełdę. Cóż.. wygląda na to, że wycena akcji i wypłata dywidend jest dla korporacji znacznie ważniejsza od "user experience" i choć zapewne winić ich za ten stan rzeczy nie można, podejść do tego tematu mogli znacznie lepiej.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Reddit Blackout 2023, czyli jak wkurzyć miliony ludzi. API od teraz kosztuje 126000 złotych

 0