Referencyjny Radeon RX 6900 XT(X) chłodzony cieczą pojawił się w brazylijskim sklepie

Referencyjny Radeon RX 6900 XT(X) chłodzony cieczą pojawił się w brazylijskim sklepie

Chcąc uprzedzić premierę GeForce'a RTX 3080 Ti firmy NVIDIA, AMD współpracowało ze swoimi partnerami nad wydaniem odświeżonego wariantu Radeona RX 6900 XT opartego na nowym układzie ASIC, wewnętrznie nazwanym „XTXH”. Jest to w zasadzie najwyższej jakości układ (binning) „Navi 21”, który umożliwia o 10% wyższe częstotliwości taktowania w porównaniu ze standardowym RX 6900 XT. Testy jednej z takich kart, ASRock RX 6900 XT OC Formula, przeprowadzone przez TechPowerUp wykazały, że XTXH jest w stanie bić się z RTX 3090, co czyni ją konkurencyjną w stosunku do RTX 3080 Ti. Co ciekawe, wydawało się, że zabraknie referencyjnej konstrukcji prosto od AMD opartej na tym GPU, ale okazuje się, że Czerwoni jednak zmienili plany. Co więcej, wcześniej uważano, że te karty zadebiutują pod nazwą „Radeon RX 6900 XTX”, ale najwyraźniej AMD postanowiło zachować nazwę Radeon RX 6900 XT.

Referencyjny wariant karty chłodzonej cieczą od marki Sapphire pojawił się w brazylijskim sklepie internetowym Kabum.

W referencyjnym projekcie tej karty graficznej zastosowano konstrukcję chłodzoną cieczą. Sama grafika ma grubość dwóch slotów i jest mniej więcej wielkości referencyjnego Radeona RX 6800, ale z jej górnej części wychodzą dwie rurki chłodzące, które kierują się do chłodnicy o wymiarach 120 mm x 120 mm. Jest to karta chłodzona wyłącznie cieczą, bez dodatkowego chłodzenia powietrzem, jak w modelu ASUS ROG Strix LC RX 6900 XT. Jedynym źródłem hałasu jest blok pompy AIO i pojedynczy wentylator w rozmiarze 120 mm. Poza wyższymi o 10% taktowaniami GPU referencyjna karta ma dodatkowy atut, którego brakuje w przypadku kart XTXH w autorskich wersjach od partnerów AMD, a chodzi o szybszą pamięć. 

Radeon RX 6900 XTX- flagowiec w wersji chłodzonej cieczą zaprezentowany na zdjęciach

Referencyjny wariant karty chłodzonej cieczą od marki Sapphire pojawił się w brazylijskim sklepie internetowym Kabum, gdzie ujawniono, że pochwalić może się ona taktowaniem pamięci GDDR6 na poziomie 18 Gb/s. Samsung masowo produkuje układy pamięci GDDR6 o przepustowości 18 Gb/s od 2018 r., więc prawdopodobnie AMD zabezpieczyło sobie pewną ilość tych kości dla producentów OEM, którzy skorzystają z referencyjnego projektu. Częstotliwość taktowania w trybie boost tej karty wynosi 2435 MHz, więc jest na poziomie innych modeli XTXH - szybsza pamięć nie wynika z chęci rekompensowania niższego taktowania GPU. Co ciekawe, zdjęcia pokazują, że karta zasilana jest tylko dwoma 8-pinowymi złączami PCIe (konfiguracja o mocy 375 W), podczas gdy każda autorska wersja XTXH wykorzystuje potrójne 8-pinowe złącze, co przekłada się na zasilanie o mocy 525 W. Kabum twierdzi, że karta trafi do sprzedaży 30 czerwca 2021 r., choć może być to zwykły placeholder. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Referencyjny Radeon RX 6900 XT(X) chłodzony cieczą pojawił się w brazylijskim sklepie

 0