Rekord w przyroście taktowania Intela. Celeron podkręcony z 1,2 do 4,5 GHz

Rekord w przyroście taktowania Intela. Celeron podkręcony z 1,2 do 4,5 GHz

Kto powiedział, że odchodzące powoli w zapomnienie procesory, nie nadają się już do bicia rekordów w OC? Chiński overlocker WYTIWZ opublikował swoje wyniki z podkręcania Celerona, które bez wątpienia ukazują najwyższy procentowy przyrost taktowania, jaki był kiedykolwiek zarejestrowany w przypadku procesorów Intel.

Udało mu się zmusić zbudowany w oparciu o architekturę Northwood procesor Intel Mobile Celeron do pracy z częstotliwością 4,5 GHz. Biorąc pod uwagę, że procesor ten pracuje z bazowym taktowaniem wynoszącym 1,2 GHz, to mamy tu do czynienia z przyrostem taktowania na niesamowitym poziomie +275% ponad domyślny zegar. Jest to bez wątpienia wynik godzien odnotowania, jednakże nie jest to rezultat, który mógłby pobić światowy rekord. Najwyższy zarejestrowany przyrost taktowania wciąż należy do procesora AMD Geode NX 1250, którego zegary zwiększono o około 340%. Konfiguracja sprzętowa, która pozwoliła na osiągniecie tego rezultatu składała się z płyty ASUS P5K-E/Wifi-AP opartej o chipset Intel P35, który był jednym z najlepszych, jak nie najlepszym chipsetem do podkręcania tej leciwej już generacji procesorów.

W obecnej generacji procesorów raczej nie ma szans na takie osiągi

Aby móc zamontować na wspomnianej płycie procesor Celeron 1,2 GHZ, normalnie montowany na podstawce 478 mPGA, overlocker musiał użyć specjalnego adaptera. Wykorzystany Celeron to jednordzeniowy CPU ze steppingiem D1, który zaprojektowany został z myślą o zastosowaniu w urządzeniach mobilnych. Jak wiadomo mobilne procesory są tworzone ze szczególnym naciskiem na efektywność termiczną i energetyczną, co powodowało, że ten konkretny układ zdobył sobie uznanie wśród overlockerów, oferując ogrom możliwości podkręcania. W zestawie wykorzystano również 1 GB pamięci RAM, które pracowały z częstotliwością 584.9MHz (5-5-5-18-42). Dodatkowo WYTIWX dodał swój własny IHS oraz zastosował Vmod i Vdroop mod. Procesor oczywiście nie był stabilny i przy tak wysokim taktowaniu nie przeszedł testów SuperPi, które udało się zakończyć dopiero po obniżeniu taktowania do 4,2 GHz.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rekord w przyroście taktowania Intela. Celeron podkręcony z 1,2 do 4,5 GHz

 0