ROG Maximus XII - DDR4 4800 MHz i PCIe 4.0, ale dopiero dla Rocket Lake-S

ROG Maximus XII - DDR4 4800 MHz i PCIe 4.0, ale dopiero dla Rocket Lake-S

W ostatnich dniach widzieliśmy sporo informacji na temat procesorów Intel Comet Lake-S i wyniki benchmarków, a teraz co chwilę pojawiają się nowe doniesienia o dedykowanych tym układom płytach głównych. Obecnie najwięcej szumu robi Asus, który sprytnie zorganizował akcję marketingową, początkowo wyglądającą na bałagan w firmie. Widzieliśmy już płyty z serii Prime Z490 i ASUS TUF Gaming Z490-PLUS, a teraz możemy poznać ofertę spod znaku ROG Maximus i ROG Strix. ROG Maximus XII to najwyższej klasy płyta główna, którą będzie oferować Asus. Po pierwsze, od razu zauważamy, że wszystkie płyty główne Asusa z co najmniej dwoma gniazdami PCIe x16 obsługują AMD CrossFire, ale SLI to funkcja premium. SLI można zobaczyć w serii Z390, ale seria H tej generacji już jej nie posiada. Jeśli więc chcecie mieć rozwiązanie wspierające karty NVIDII, trzeba będzie dobrze patrzeć na specyfikację i odpowiednio zapłacić.

Asus ujawnił najwyższą serię płyt Z490 dla Intel Comet Lake-S. Płyty te posiadać mają wsparcie dla PCIe 4.0, jednak dostępne ono będzie dopiero dla procesorów Rocket Lake.

Seria Maximus XII obejmuje 4 płyty główne, w tym Maximus XII Extreme występująca w dwóch wariantach, standardowym i najprawdopodobniej w białej kolorystyce. Wszystkie cztery modele wyposażone są w 16-fazową sekcję zasilania i wspierają podkręcanie pamięci DDR4 aż do 4800 MHz za pomocą technologii OptiMem III. W specyfikacji podano, że obsługa PCIe nie została zaktualizowana do wersji 4.0 i będzie to PCIe 3.0, ale plotki mówią, że płyty główne mają wbudowaną obsługę PCIe 4.0. Jedynym haczykiem jest to, że obsługa PCIe 4.0 będzie obsługiwana dopiero po pojawieniu się procesorów Rocket Lake-S. Wszystkie płyty główne mają kartę sieciową 2,5 Gbe, a tylko Formula i Extreme mają sieć 10 Gbe. Jedyną płytą główną E-ATX w tym zestawieniu jest Maximus XII Extreme.

W przypadku serii Strix, Asus wyda co najmniej 8 różnych płyt głównych w różnych rozmiarach - Mini-ITX, Micro-ATX i standardowe  ATX. Tylko jedna z tych 8 płyt głównych będzie obsługiwać HDMI 2.0A, a tą płytą główną jest ROG STRIX Z490-I. Każda płyta główna z linii STRIX będzie wyposażona w Ethernet 2,5 Gbe, co mocno odróżnia je od serii Prime, któa to będzie oferować tylko połączenie sieciowe 1 Gbe, z wyjątkiem PRIME Z490-A (moduł sieciowy Intel I225-V oferujący 2,5 Gbe). Łączność 10 Gbe oferować będzie jedynie ROG Maximus XII Formula i Extreme. Sporym rozczarowaniem jest, że Intel wstrzymuje się z PCIe 4.0, gdy krążą plotki, że jest to całkowicie możliwe na tych płytach głównych, a AMD już od jakiegoś czasu wprowadziło to rozwiązanie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: ROG Maximus XII - DDR4 4800 MHz i PCIe 4.0, ale dopiero dla Rocket Lake-S

 0