Rosjanie wyprodukowali 85 tysięcy procesorów mimo sankcji, Baikal Electronics wciąż żyje

Rosjanie wyprodukowali 85 tysięcy procesorów mimo sankcji, Baikal Electronics wciąż żyje

Baikal Electronics, rosyjski producent procesorów, ogłosił, że od momentu powstania w 2012 roku do końca 2024 roku dostarczył na rynek łącznie 85000 własnych układów CPU. Jak donosi serwis CNews, większość z nich to niskobudżetowe chipy Baikal-T, które firma wyprodukowała jeszcze przed 2022 rokiem - zanim międzynarodowe sankcje odcięły Rosję od tajwańskiego TSMC, jej głównego partnera produkcyjnego.

Do 2019 roku Baikal dostarczył 17000 procesorów. Od tego czasu firma znacznie się rozrosła – do końca 2024 roku zwiększyła produkcję pięciokrotnie, otworzyła cztery biura i podwoiła zatrudnienie do 200 pracowników. Stało się to pomimo ogłoszenia bankructwa w połowie 2023 roku, firma nadal próbuje utrzymać się na rynku i planuje nowe projekty.

Firma rozpoczęła właśnie masową produkcję własnego mikrokontrolera.

Wśród wyprodukowanych procesorów znajdują się trzy główne serie:

  • Baikal-T1 (dwurdzeniowy MIPS P5600 1,2 GHz, 28 nm, 5W) – do systemów wbudowanych i telekomunikacyjnych;

  • Baikal-M (ośmiordzeniowy Cortex-A57, GPU Mali-T628, 28 nm, 35W) – do komputerów osobistych;

  • Baikal-S (48 rdzeni Cortex-A75, DDR4, proces 16FFC) – do zastosowań serwerowych.

Wszystkie te chipy powstały przed 2022 rokiem w fabrykach TSMC na Tajwanie i zostały importowane do Rosji przed wprowadzeniem restrykcji. Obecnie obowiązujące sankcje ograniczają import zaawansowanych procesorów. Do Rosji legalnie można dostarczać jedynie 32-bitowe układy o taktowaniu maksymalnie 25 MHz i wydajności do 5 GFLOPS, co praktycznie wyklucza nowoczesne konstrukcje.

Według dyrektora generalnego firmy, Andrieja Jewdokimowa, część procesorów (np. 150 tys. Baikal-M) została skonfiskowana na Tajwanie, a nieudane próby przemytu przez Białoruś tylko pogłębiły problemy z dostępnością.

Mimo to Baikal nie rezygnuje, firma rozpoczęła właśnie masową produkcję własnego mikrokontrolera (choć bez ujawnienia szczegółów technicznych), a w planach ma też dwa nowe projekty: Baikal-L – chip dla urządzeń mobilnych oraz Baikal-S2 – układ serwerowy, które mają być produkowane w Chinach, w fabrykach SMIC.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosjanie wyprodukowali 85 tysięcy procesorów mimo sankcji, Baikal Electronics wciąż żyje

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł