Baikal Electronics, rosyjski producent procesorów, ogłosił, że od momentu powstania w 2012 roku do końca 2024 roku dostarczył na rynek łącznie 85000 własnych układów CPU. Jak donosi serwis CNews, większość z nich to niskobudżetowe chipy Baikal-T, które firma wyprodukowała jeszcze przed 2022 rokiem - zanim międzynarodowe sankcje odcięły Rosję od tajwańskiego TSMC, jej głównego partnera produkcyjnego.
Do 2019 roku Baikal dostarczył 17000 procesorów. Od tego czasu firma znacznie się rozrosła – do końca 2024 roku zwiększyła produkcję pięciokrotnie, otworzyła cztery biura i podwoiła zatrudnienie do 200 pracowników. Stało się to pomimo ogłoszenia bankructwa w połowie 2023 roku, firma nadal próbuje utrzymać się na rynku i planuje nowe projekty.
Firma rozpoczęła właśnie masową produkcję własnego mikrokontrolera.
Wśród wyprodukowanych procesorów znajdują się trzy główne serie:
-
Baikal-T1 (dwurdzeniowy MIPS P5600 1,2 GHz, 28 nm, 5W) – do systemów wbudowanych i telekomunikacyjnych;
-
Baikal-M (ośmiordzeniowy Cortex-A57, GPU Mali-T628, 28 nm, 35W) – do komputerów osobistych;
-
Baikal-S (48 rdzeni Cortex-A75, DDR4, proces 16FFC) – do zastosowań serwerowych.
Wszystkie te chipy powstały przed 2022 rokiem w fabrykach TSMC na Tajwanie i zostały importowane do Rosji przed wprowadzeniem restrykcji. Obecnie obowiązujące sankcje ograniczają import zaawansowanych procesorów. Do Rosji legalnie można dostarczać jedynie 32-bitowe układy o taktowaniu maksymalnie 25 MHz i wydajności do 5 GFLOPS, co praktycznie wyklucza nowoczesne konstrukcje.
Według dyrektora generalnego firmy, Andrieja Jewdokimowa, część procesorów (np. 150 tys. Baikal-M) została skonfiskowana na Tajwanie, a nieudane próby przemytu przez Białoruś tylko pogłębiły problemy z dostępnością.
Mimo to Baikal nie rezygnuje, firma rozpoczęła właśnie masową produkcję własnego mikrokontrolera (choć bez ujawnienia szczegółów technicznych), a w planach ma też dwa nowe projekty: Baikal-L – chip dla urządzeń mobilnych oraz Baikal-S2 – układ serwerowy, które mają być produkowane w Chinach, w fabrykach SMIC.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosjanie wyprodukowali 85 tysięcy procesorów mimo sankcji, Baikal Electronics wciąż żyje