Rosja odcina obywatelom dostęp do Facebooka i Twittera

Rosja odcina obywatelom dostęp do Facebooka i Twittera

Rosja całkowicie zablokowała swoim obywatelom dostęp do Facebooka i Twittera, czyli dwójki największych serwisów społecznościowych, które stanowią niezwykle ważne źródło pozyskiwania informacji o wojnie w Ukrainie.

Władze Rosji zablokowały mieszkańcom kraju dostęp do Facebooka i Twittera, o blokadzie tego pierwszego poinformował państwowy regulator komunikacji Roskomnadzor. "Roskomnadzor postanowił zablokować dostęp do sieci Facebook w Rosji"- głosi krótki komunikat. Ponadto w Rosji ma nie działać też YouTube. Z punktu widzenia rosyjskich władz kreujących swoją wersję wydarzeń blokada była oczywista, by uniemożliwić Rosjanom uzyskiwanie niezależnych informacji z zewnątrz o tym co dzieje się w Ukrainie. Na samym Twitterze cały czas publikowane są różne filmy czy zdjęcia ukazujące przebieg wojny. Przypomnijmy, że Facebook i jego siostrzana platforma Instagram zablokowali w tym tygodniu kanały Russia Today (RT) i Sputnik.

Władze Rosji podjęły decyzję o blokadzie Facebooka i Twittera.

To samo tyczy się także YouTube. To nie pierwszy raz gdy Rosja ma na pieńku z gigantami technologicznymi. Pod koniec ubiegłego roku Rosyjski sąd ukarał Alphabet będącego właścicielem Google grzywną w wysokości 7,2 mld rubli (98 milionów dolarów amerykańskich) za treści, które mimo ciążącego na firmie obowiązku pozostały dostępne w rosyjskim Internecie. Moskwa wymaga, by giganci technologiczni usuwali niepożądane treści. Tymczasem do blokady odniósł się przedstawiciel firmy Meta, do którego należy Facebook.

Nick Clegg, prezes ds. globalnych w Meta, powiedział, że zablokowanie platformy odcina "miliony zwykłych Rosjan" od wiarygodnych informacji oraz pozbawiłoby ich komunikacji z przyjaciółmi i rodziną. Oprócz zablokowania dostępu do social mediów, rosyjski rząd opracował przepisy, które przewidują karę do 15 lat więzienia za fałszywe informacje o rosyjskim wojsku. Ustawę uchwalono jednomyślnie w trzecim oraz ostatnim czytaniu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja odcina obywatelom dostęp do Facebooka i Twittera

 0