Rosja rozpoczyna produkcję własnych płyt B450 dla procesorów AMD Ryzen. Chodzi o bezpieczeństwo...

Rosja rozpoczyna produkcję własnych płyt B450 dla procesorów AMD Ryzen. Chodzi o bezpieczeństwo...

Nie od dziś wiadomo, że Chiny dążą do uniezależnienia od Zachodu, starając się osiągnąć bezpieczeństwo poprzez wewnętrzną produkcję podzespołów. Do Chin, choć w mniejszej skali, dołącza Rosja, która  zaczęła opracowywać własną niezbędną elektronikę, aby wzmocnić bezpieczeństwo i zmniejszyć swoją zależność od handlu międzynarodowego. Oprócz swoich istniejących niestandardowych procesorów, Rosjanie  zaczęli teraz produkować płyty główne B450, aby wykorzystać zalety znakomitych procesorów AMD Ryzen.  W zeszłym tygodniu rosyjskie firmy GS Group i Philax ogłosiły partnerstwo w celu wyprodukowania "co najmniej" 40000 płyt głównych i 50000 monitorów". Chociaż te ostatnie są wciąż w fazie rozwoju, płyty główne są prawie gotowe do użycia i przeszły wszystkie testy, a nawet uzyskały certyfikat do użytku rządowego i są teraz dostępne w przedsprzedaży dla wybranych klientów w Rosji. 

Rosja dąży do uniezależnienia od Zachodu i tworzy własne płyty główne dla procesorów AMD do krytycznych zastosowań. Następne w produkcji będą płyty do rosyjskich procesorów Elbrus i Bajkał.

Płyta główna jest oparta na chipsecie AMD B450 i wydaje się używać tego samego projektu, co Asrock B450M Pro4 Micro-ATX. Wygląd jest jednak znacznie bardziej stonowany, a sama płyta jest pozbawiona części funkcji, jako że docelowymi odbiorcami mają być firmy i urzędy. Producent podaje, że płyta "w pełni zaspokaja podstawowe potrzeby zwykłego użytkownika". Podobnie jak większość płyt AMD B450, obsługuje ona procesory z serii Ryzen 2000, 3000 i 5000, do czterech kości pamięci 3200 MHz i posiada dwa gniazda PCIe 3.0 x16. Prawdopodobnie jakowymóg certyfikacji rządowej obsługuje moduł TPM (Trusted Platform Module) dla dodatkowego bezpieczeństwa.

W ciągu następnych 18 miesięcy GS Group we współpracy z firmą Philax będzie produkować szerszą gamę płyt głównych i monitorów do komputerów stacjonarnych, jednocześnie badając potencjalne partnerstwa z innymi firmami w celu rozszerzenia oferowanych podzespołów komputerowych. Następne wdrożone mają być płyty główne dla rosyjskich procesorów Elbrus i Bajkał, a także monitory dotykowe dla szkół i uniwersytetów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja rozpoczyna produkcję własnych płyt B450 dla procesorów AMD Ryzen. Chodzi o bezpieczeństwo...

 0