Rosja wykorzystuje system rozpoznawania twarzy do aresztowań dziennikarzy

Rosja wykorzystuje system rozpoznawania twarzy do aresztowań dziennikarzy

Rosyjski rząd używa technologii rozpoznawania twarzy do śledzenia dziennikarzy w Moskwie i innych dużych miastach. 

W Święto Niepodległości Rosji, 12 czerwca, Piotr Iwanow, reporter agencji informacyjnej SOTA, został aresztowany, gdy wszedł do moskiewskiego metra. Nie byłposzukiwany, nie miałzaległych  ani grzywien, nie był karany, ani nie brał udziału w żadnych protestach (przynajmniej w ostatnim czasie). Funkcjonariusze policji nie wiedzieli nawet, dlaczego go zatrzymali. Ujawnili tylko, że został oznaczony przez Sferę, system rozpoznawania twarzy zainstalowany na wszystkich moskiewskich stacjach metra. Iwanow był jedną z 43 osób aresztowanych w moskiewskim metrze 12 czerwca. Miesiąc wcześniej w Dzień Zwycięstwa Rosji, w metrze zatrzymano 37 osób. Aresztowania dowodzą, że rząd dysponuje bazą zdjęć dziennikarzy i aktywistów oraz wprowadził prewencyjne zatrzymania w święta państwowe, aby uniknąć protestów i niepokojów społecznych.

Rosja stosuje metodę prewencyjnych zatrzymań. Pomaga w tym system Sfera, który przeznaczony jest do rozpoznawania twarzy i jest zainstalowany na wszystkich moskiewskich stacjach metra. Sfera jest częścią szerszego systemu nadzoru o nazwie Bezpieczne Miasto,  który wdrażany jest obecnie przy granicy z Ukrainą.

Rząd od lat zbiera dane biometryczne dziennikarzy. Nie korzysta jednak wyłącznie z oficjalnych źródeł. Według SOTA zdjęcie służące do identyfikacji Iwanowa zostało zrobione z wpisu na jego kanale Telegram. Post dotyczył uwolnienia Iwanowa i innego dziennikarza po tym, jak zostali aresztowani w Petersburgu za relacjonowanie protestu antywojennego 6 marca. Mihail Shuliman, popularny aktywista i ekspert sztuki, został aresztowany w moskiewskim metrze 30 stycznia 2021 r. Zdjęcie wzorcowe wgrane do Sfery pochodziło z artykułu z 2012 r. na jego temat.

Sfera jest częścią szerszego systemu nadzoru o nazwie Bezpieczne Miasto, który został uruchomiony w 2014 roku i został wdrożony w innych dużych ośrodkach miejskich. Wcześniej w tym tygodniu poinformowano, że rząd planuje przeznaczyć 15 mld rubli na rozbudowę Bezpiecznego Miasta na terenach graniczących z Ukrainą.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja wykorzystuje system rozpoznawania twarzy do aresztowań dziennikarzy

 0