Rosja zakazuje 61 modeli smartfonów Samsunga przez Samsung Pay. Google Pay i Apple Pay następne?

Rosja zakazuje 61 modeli smartfonów Samsunga przez Samsung Pay. Google Pay i Apple Pay następne?

Federalny Sąd Arbitrażowy okręgu moskiewskiego zakazał rosyjskiej spółce zależnej Samsung Electronics Rus Company sprzedaży 61 modeli smartfonów Samsunga w Rosji z powodu sporu patentowego dotyczącego korzystania z usługi płatniczej Samsung Pay. 

Rosja kolejny raz pokazuje, że giganci technologiczni nie mają na tamtejszym rynku łatwo. Zarówno Google jak i Facebook będą mieli zmierzyć się z karami, które mogą sięgnąć 20% ich obrotów w Rosji, Twitter cierpi z powodu ograniczeń w przesyle danych, a teraz do grona firm z problemami w Rosji dołącza Samsung. Zakaz został zainicjowany przez szwajcarską firmę „Squin SA”, która sprzeciwiła się korzystaniu z usługi płatniczej Samsung Pay w Rosji. Według kierownictwa firmy, usługa narusza rosyjski patent Systemu Płatności Elektronicznych. Łącznie na liście urządzeń zakazanych do sprzedaży znalazło się 61 smartfonów. Modele z listy są produkowane od 2017 roku.

W Rosji zakazano importu i sprzedaży 61 modeli smartfonów Samsung, włącznie z najnowszymi S21 i Fold. Powodem jest naruszenie rosyjskich patentów przez Samsung Pay. Podobny los może czekać Apple Pay i Google Pay.

Zgodnie z decyzją import i sprzedaż modeli Samsung Galaxy Z Flip jest zabroniony na terenie kraju; Samsung Galaxy Fold; Samsung Galaxy Z Fold 2; Samsung Galaxy S21; Samsung Galaxy S21+; Samsung Galaxy S21 Ultra 5G; Samsung Galaxy S20 FE; Samsung Galaxy S20; Samsung Galaxy S20+; Samsung Galaxy S20 Ultra; Samsung Galaxy S10e; Samsung Galaxy S10; Samsung Galaxy S10+; Samsung Galaxy S10 Lite; Samsung Galaxy S9; Samsung Galaxy S9+; Samsung Galaxy S8 i inne.

W lipcu Moskiewski Sąd Arbitrażowy orzekł na korzyść spółki „Skwin SA” wobec LLC „Samsung Electronics Rus Company” i Samsung Electronics Co. Ltd w sprawie o wykorzystanie wynalazku z patentu nr 2686003 bez zgody właściciela praw autorskich. Zgodnie z treścią orzeczenia „sąd faktycznie zakazuje działania usługi płatniczej Samsung Pay w Rosji, a także importu urządzeń z jego obsługą do kraju”. Jednocześnie wyrok sądu nie zawierał wykazu konkretnych modeli zakazanych do wwozu i sprzedaży. W sierpniu powód złożył wniosek wskazujący, że sąd nie uwzględnił w pełni zmienionych roszczeń. Jest to ogromny cios dla Samsunga, który przez wiele lat wygrywał sondaże na ulubioną markę w Rosji.

Jak zauważą Eldar Murtazin, czołowy analityk Mobile Research Group, urządzenia z Google Pay i Apple Pay mogą otrzymać taki sam zakaz, ponieważ korzystają  z technologii podobnej do Samsung Pay.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja zakazuje 61 modeli smartfonów Samsunga przez Samsung Pay. Google Pay i Apple Pay następne?

 0