Rosja zakazuje płatności kryptowalutami

Rosja zakazuje płatności kryptowalutami

Jeszcze kilka miesięcy temu Rosja chciała uznać kryptowaluty za oficjalny środek płatniczy, natomiast dziś zakazuje wykonywania płatności z wykorzystaniem m.in. Bitcoina.

Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał krajowy zakaz używania zasobów cyfrowych do płatności m.in. Bitcoina. Następuje to po wielomiesięcznych debatach odnośnie tego co zrobić z kryptowalutami w Rosji, takie rozmowy prowadziły rosyjski rząd i bank centralny. W styczniu Bank Rosji zaproponował, aby całkowicie zakazać kryptowalut – w przypadku płatności lub inwestycji. Dzisiejsze prawo nie idzie aż tak daleko. W lutym rosyjskie Ministerstwo Finansów przedłożyło rządowi projekt przepisów dotyczących kryptowalut, które, podobnie jak uchwalony obecnie zakaz pozwalają na inwestowanie w aktywa cyfrowe, takie jak Bitcoin czy Ethereum, aczkolwiek nie można wykorzystywać ich do płacenia.

Rosja zakazała wykonywania płatności w kryptowalutach.

Władimir Putin Rosja

Ustawa, opublikowana na stronie rosyjskiego parlamentu głosi: "Zabrania się przekazywania lub przyjmowania cyfrowych aktywów finansowych w zamian za przekazane towary, wykonane dzieła, świadczone usługi, a także w jakikolwiek inny sposób, który pozwala przyjąć zapłatę za towary (dzieła, usługi) cyfrowym aktywem finansowym, chyba że prawo federalne stanowi inaczej". Prezydent Putin wyraził entuzjazm dla wydobycia bitcoinów w styczniu, kiedy powiedział, że Rosja ma "pewną przewagę konkurencyjną", w tym "nadwyżkę energii elektrycznej oraz dobrze wyszkolony personel". Federacja Rosyjska pozostawała w centrum uwagi inwestorów kryptowalut po inwazji tego kraju na Ukrainę.

Duże firmy takie jak Binance i Coinbase przekazały, iż będą przestrzegać prawa Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych i ograniczą Rosjanom dostęp do giełd. Warto wspomnieć, że miesiąc temu organizacja rządowa stworzyła platformę bazującą na blockchainie stanowiącą alternatywę dla systemu płatności Swift. Kurs ETH wyniósł dziś 1350 dolarów amerykańskich, co oznacza kilkunastoprocentowy wzrost w ciągu tygodnia. Cena Bitcoina wynosi 21 300 USD, czyli o 3% więcej niż wczoraj.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja zakazuje płatności kryptowalutami

 0