Rosja znów straszy Elona Muska. Angażowanie się w konflikt może skończyć się odwetem

Rosja znów straszy Elona Muska. Angażowanie się w konflikt może skończyć się odwetem

System satelitów Starlink od SpaceX kilka razy znajdował się na celowniku różnych rządów, a Chiny i Rosja sugerowały, że są one zagrożeniem, które trzeba będzie w razie konieczności usunąć. Teraz Kreml ponownie zagroził firmie Elona Muska, co ma bezpośredni związek z jego pomocą dla Ukrainy.

Konstantin Woroncow, członek delegacji rosyjskiej, powiedział podczas potkania ONZ dotyczącego ograniczaniu zagrożeń kosmicznych, że jego kraj „chce podkreślić niezwykle niebezpieczny trend, który wykracza poza nieszkodliwe wykorzystanie technologii kosmicznych i ujawnił się podczas wydarzeń na Ukrainie. Sojusznicy wykorzystują elementy infrastruktury cywilnej, w tym komercyjnej, w przestrzeni kosmicznej do celów wojskowych”. Nie ma żadnych wątpliwości, że mówił on o satelitach Starlink, które zapewniają łączność na terenach Ukrainy.  Członek rosyjskiego MSZ dodał ostrzeżenie: „Wydaje się, że nasi koledzy nie zdają sobie sprawy, że takie działania w rzeczywistości stanowią pośrednie zaangażowanie w konflikty zbrojne. Quasi-cywilna infrastruktura może stać się uzasadnionym celem za odwet”.

Rosja ponownie próbuje straszyć SpaceX i Elona Muska za pomoc Ukrainie, twierdząc, że infrastruktura cywilna i komercyjna w  przestrzeni kosmicznej jest wykorzystywana do celów wojskowych i jest to pośrednie zaangażowanie w konflikt zbrojny, co może skończyć się odwetem.

„Przynajmniej to prowokacyjne wykorzystanie cywilnych satelitów jest kwestionowane w ramach Układu o Przestrzeni Kosmicznej, który przewiduje wyłącznie pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej i musi być zdecydowanie potępione przez społeczność międzynarodową” – dodał Woroncow. Elon Musk opublikował wpis na Twitterze który podkreśla, że Starlink jest przeznaczony wyłącznie do pokojowego użytku.

To nie jest pierwsze starcie Muska z Rosją. Przypomnijmy, że wyzywał on samego Putina na pojedynek, a nawet uniemożliwił Rosji szantaż za pomocą stacji ISS - Elon oświadczył wtedy, że nie dopuści do jej rozbicia.  Co więcej, w listopadzie minionego roku Rosja przetestowała rakietę antysatelitarną, niszcząc jednego ze swoich starych satelitów. Spowodowało to powstanie pola szczątków, których musiały unikać satelity SpaceX. Musk odpowiedział wówczas, że SpaceX może wystrzelić satelity szybciej, niż Rosja będzie w stanie je zestrzelić.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosja znów straszy Elona Muska. Angażowanie się w konflikt może skończyć się odwetem

 0