Rosjanie oskarżeni o rozkręcenie ogromnej kryptowalutowej piramidy finansowej i kradzież 300 mln USD

Rosjanie oskarżeni o rozkręcenie ogromnej kryptowalutowej piramidy finansowej i kradzież 300 mln USD

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła oskarżenie przeciwko 11 osobom za prowadzenie i promowanie Forsage, które według SEC jest „podręcznikową piramidą i schematem Ponziego”. Założycielami są Rosjanie, którzy obecnie uciekli do Rosji i Gruzji.

Forsage działał na łańcuchach bloków Ethereum, Tron i Binance, zapraszając użytkowników do inwestowania w tak zwane inteligentne kontrakty poprzez agresywny marketing online. Usługa została uruchomiona na początku 2020 r., ale bardziej ostrożne osoby od samego początku określały ją jako piramidę. Forsage nie miał żadnego sposobu na zarabianie, a wszystkie wypłaty z Forsage pochodziły z kryptowaluty wprowadzonej przez nowych inwestorów. Forsage działał jako piramida od ponad dwóch lat, w której inwestorzy osiągali zyski, rekrutując innych do systemu. Forsage wykorzystywał również aktywa od nowych inwestorów, aby płacić wcześniejszym inwestorom w typowej strukturze Ponzi. Oszustwo przyciągnęło inwestorów z całego świata, którzy łącznie oszukani zostali na około 300 milionów dolarów.

Czworo rosyjskich obywateli uruchomiło związaną z kryptowalutami piramidę finansową, oszukując inwestorów z całego świata na blisko 300 mln USD.

Pomimo podjętych działań w 2020 i 2021 roku oraz wystosowaniu w mediach wielu ostrzeżeń przeciw Forsage, platforma kontynuowała promowanie programu, jednocześnie zaprzeczając oskarżeniom w materiałach na YouTube i platformach społecznościowych. Oskarżeni są czterej założyciele Forsage – Vladimir Okhotnikov, Jane Doe (znana w internecie jako Lola Ferrari), Michaił Sergeev i Sergey Maslakov. Ich ściganie będzie niezwykle trudne, bo nie dość, że nazwisko jednego z założycieli nie jest znane, to reszta ostatnio przebywała w takich krajach jak Rosja i Republika Gruzji, co stawia ich poza zasięgiem amerykańskich organów ścigania.

Łącznie oskarżonych jest 11 osób - trzej promotorzy z USA zaangażowani przez założycieli do promowania Forsage na stronie internetowej i platformach społecznościowych oraz kilku członków tak zwanych Crypto Crusaders – największej grupy promocyjnej programu, która działała w Stanach Zjednoczonych, z co najmniej pięciu różnych stanów. Do wiadomości publicznej podano, że dwoje promotorów usługi już współpracuje z organami ścigania.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosjanie oskarżeni o rozkręcenie ogromnej kryptowalutowej piramidy finansowej i kradzież 300 mln USD

 0