Od czasu inwazji na Ukrainę Rosja jest poddawana różnym sankcjom, a działalność w tym kraju ograniczają lub wycofują duże firmy. Dodatkowo rosyjskie władze zablokowały mieszkańcom Federacji Rosyjskiej dostęp do mediów społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter. Rosjanie próbują jednak znaleźć metody obejścia tych blokad.
Według firmy analitycznej AppFigures liczba pobrań aplikacji VPN w rosyjskich App Store oraz Google Play znacznie wzrosła od czasu wybuchu konfliktu. We wtorek najpopularniejsze programy VPN odnotowały wzrost liczby pobrań o ponad 1200%, z kolei tylko 1 marca oprogramowanie VPN pobrano ponad milion razy. Jest to ogromny wzrost, ponieważ przed wojną w Ukrainie średnia liczba pobrań tego rodzaju narzędzi wynosiła w Federacji Rosyjskiej 10 tysięcy. Większe zainteresowanie VPN wynika z zablokowania przez rosyjski organ Roskomnadzor dostępu do wielu sieci społecznościowych i serwisów informacyjnych. Są więc Rosjanie, którzy nie zamierzają rezygnować z aktywności w social mediach i szukają sposobu na powrót do wirtualnego życia na Facebooku czy Twitterze.
Rosjanie w ostatnim czasie rzucili się do pobierania aplikacji VPN. Wynika to m.in. z zablokowania w Rosji dostępu do Facebooka czy Twittera.
Dzięki aplikacjom VPN użytkownicy mogą ominąć niektóre z tych blokad, jednocześnie surfując po Internecie anonimowo – co jest istotne w przypadku życia w kraju, którego władze kontrolują to, do czego ludzie mogą, a do czego nie mogą mieć dostępu. Rosyjski rząd potwierdził w piątek, że zakazał swoim obywatelom korzystania z Facebooka oraz Twittera. Wprawdzie Roskomnadzor twierdzi, że platformy zostały zablokowane z powodu naruszania rosyjskiego prawa, ale nie brak przekonania, że blokada jest próbą cenzurowania sieci i uniemożliwienia ludziom uzyskanie dostępu do wiadomości z innych źródeł niż rosyjskie media w tym te finansowane przez Rosję.
Przypomnijmy, że TikTok zamierza stosować specjalne etykiety w przypadku treści publikowanych przez niektóre media finansowane przez władze. Oczywiście na tej liście będą umieszczone również podmioty z Federacji Rosyjskiej, aczkolwiek rzecznik popularnej platformy z klipami nie zdradził ile ich będzie ani o które konkretnie chodzi. Do grupy medialnych firm z Rosji zalicza się, chociażby RT oraz Sputnik. Co ważne TikTok zapowiedział wprowadzenie takich oznaczeń już jakiś czas temu, ale rosyjsko-ukraiński konflikt przyspieszył prace.
Zobacz także:
- Ceny kart graficznych spadają. Janusze odpuszczają?
- Atak na japońskie fabryki. Produkcja samochodów Toyoty wstrzymana. To odwet Rosjan?
- Procesory AMD Ryzen 5000 z dużym spadkiem cen, nawet do 25%
Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosjanie pobierają aplikacje VPN, by ominąć blokady