Rosyjska alternatywa dla iPhone'a to największa porażka w historii smartfonów. Sprzedano zaledwie...

Rosyjska alternatywa dla iPhone'a to największa porażka w historii smartfonów. Sprzedano zaledwie...

Podobnie jak wiele firm technologicznych, Apple zaprzestało oficjalnej sprzedaży iPhone'ów w Rosji w reakcji na inwazję. Kreml postanowił jednak wprowadzić nieco propagandy i chwilę później zakazał urzędnikom korzystania z urządzeń Apple w obawie o szpiegostwo.

iPhpne'y były bardzo popularne w Rosji i ograniczenia nakładane z obu stron spotkały się z lamentem ze strony wszelkiej maści influencerów. Oczywiście iPhone'y są dalej sprzedawane w Rosji, jednak dystrybucja nie odbywa się oficjalnymi kanałami, a ceny są dalekie od poziomów sprzed wojny. Trzeba jednak zaznaczyć, że App Store ciągle działa na terenie Rosji. Aby zaradzić temu palącemu problemowi związanemu z niedoborem artykułu pierwszej potrzeby, rząd postanowił działać. Rostec, spółka zależna konglomeratu przemysłu obronnego w Rosji, opracowała zamiennik iPhone'a o nazwie AYYA T1.

Rosyjski AYYA T1, który miał być lekarstwem na wstrzymanie sprzedaży iPhone'ów w Rosji, to największa porażka w historii smartfonów. W ciągu roku sprzedano zaledwie 905 sztuk.

Choć raczej nikt nie spodziewał się innego scenariusza, rosyjski odpowiednik iPhone'a, czyli AYYA T1, okazał się porażką na rynku. Według raportu rosyjskojęzycznego dziennika biznesowego "Wiedomosti", w ciągu około roku obecności na rynku, rosyjscy konsumenci kupili mniej niż 1000 sztuk AYYA T1. Faktycznie, sprzedano tylko 905 telefonów, co stanowi tylko 18% z 5000 wyprodukowanych egzemplarzy. Jest to największa porażka w historii smartfonów. 

Denis Kuskov, dyrektor generalny firmy badawczej Telecom Daily, stwierdził, że sprzedaż zaledwie 905 egzemplarzy AYYA T1 to "błąd statystyczny" w porównaniu do 24,5 miliona smartfonów sprzedanych w Rosji w ubiegłym roku. Rosyjski smartfon jest sprzedawany po kosztach za około 140 USD, a i tak nikt go nie chce. Oczywiście obniżki są ukazywane, jako "chęć zapewnienia szerokiemu gronu użytkowników dostępu do bezpiecznej technologii".

Telefon ma 6,5-calowy wyświetlacz LCD z częstotliwością odświeżania 60 Hz i rozdzielczością 720 x 1600. Jest napędzany przez SoC MediaTek Helio P70 zbudowany w procesie TSMC 12 nm. Urządzenie jest wyposażone w 4 GB pamięci RAM, z tyłu ma aparaty 12 MP i 5 MP, a przodu znajduje się 13-megapikselowy aparat do selfie. Urządzenie nie posiada 5G.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosyjska alternatywa dla iPhone'a to największa porażka w historii smartfonów. Sprzedano zaledwie...

 0