Rosyjskie media, skrajna prawica i teorie spiskowe to... przyczyny upadku Silicon Valley Bank

Rosyjskie media, skrajna prawica i teorie spiskowe to... przyczyny upadku Silicon Valley Bank

Rosyjskie media, skrajna prawica, krótka sprzedaż i teorie spiskowe - to jedne z powodów upadku Silicon Valley Bank, które przedstawiła firma zajmująca się dezinformacją w sieci.

Według doniesień Bloomberga, eksperci od dezinformacji częściowo obwiniają internetowych teoretyków spiskowych za zaostrzenie sytuacji związanej z upadkiem Silicon Valley Bank. Rosyjskie media, skrajnie prawicowe strony internetowe, krótka sprzedaż i osoby zwiastujące nadejście zagłady zostali wymienieni jako grupy, które forsowały i wzmacniały w internecie teorie spiskowe, które mogły mieć znaczny wpływ na sytuację.  

Zdaniem analityków „konspiracyjne narracje” podsycają panikę w mediach społecznościowych w związku z upadkiem banku.

Według firmy antydezinformacyjnej Alethea, wiele kont wykorzystało upadek banku do promowania własnych programów. Założycielka firmy, Lisa Kaplan, powiedziała Bloombergowi, że twierdzenia inwestorów venture capital spekulujących o upadku banku, które zostały wzmocnione przez „propagandystów i zagranicznych influencerów”, przyczyniły się do upadku banku. „Oceniamy, że te punkty sprzedaży mogły zwiększyć panikę w internecie i przyczynić się do szerszego rozpowszechniania fałszywych lub wprowadzających w błąd treści na temat SVB na różnych platformach” – powiedziała Kaplan w rozmowie z Bloombergiem. 

„Oceniamy również, że narracje spiskowe mogły przyspieszyć panikę, która następnie stanowiła zagrożenie dla szerszego systemu finansowego” – powiedziała. „To spowodowało zamknięcie banku i martwię się, że to się powtórzy” — dodała Kaplan. Wielu ekspertów i stron internetowych twierdziło, że bank upadł z powodu nadania priorytetu inicjatywom środowiskowym, społecznym i rządowym nad zarządzaniem ryzykiem.

Zgodnie z ustaleniami, oszuści kryptowalut wykorzystywali Twittera do rozpowszechniania informacji o rzekomym upadku SVB, aby następnie kierować użytkowników do stron, które obiecywały fałszywą pomoc w generowaniu wirtualnych pieniędzy. Wiele stron internetowych opublikowało artykuły sugerujące, że upadek SVB był wynikiem nacisków ze strony środowiskowych, społecznych i zarządczych inicjatyw. Alethea odkryła, że ​​nagłówki te pojawiły się pierwotnie na mało znanych blogach, ale zostały wzmocnione przez konspiracyjne społeczności na Twitterze i Reddit, a następnie rozpowszechnione na stronach propagandowych. Według badaczy kontrolowany przez Kreml Sputnik News był jednym z kanałów, które publikowały wątpliwe treści.

Społeczności konspiracyjne również zaczęły szerzyć plotki o upadku SVB, sugerując, że powinno to skłonić ludzi do inwestowania w srebro i wycofywania się z banków. Alethea odkryła, że niektóre z tych wiadomości miały charakter antysemicki, a niektóre posty ostrzegały przed zbliżającym się „katastrofalnym upadkiem” społeczeństwa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rosyjskie media, skrajna prawica i teorie spiskowe to... przyczyny upadku Silicon Valley Bank

 0