"Rozbiłeś wok, a teraz chcesz cieszyć się chińskim posiłkiem"? Zuckerberg wraca na chiński rynek

"Rozbiłeś wok, a teraz chcesz cieszyć się chińskim posiłkiem"? Zuckerberg wraca na chiński rynek

Meta, gigant rzeczywistości wirtualnej, podpisał kluczową umowę z chińskim potentatem gier wideo, Tencent. Zgodnie z porozumieniem, Tencent zostanie wyłącznym dystrybutorem zestawów gogli VR Meta w Chinach.

Tencent planuje wprowadzenie na chiński rynek w przyszłym roku bardziej dostępnych cenowo gogli VR z obiektywami, które są tańsze niż te, zastosowane w modelu Meta Quest 3, oferowanego w Stanach Zjednoczonych za 499,99 dolarów. Nowa, bardziej przystępna cenowo wersja urządzenia będzie również wyposażona w zaawansowany procesor graficzny, przewyższający ten stosowany w modelu Meta Quest 2. Zawarta umowa przyniesie korzyści obu stronom. Meta zwiększy swój udział w rynku sprzętu, podczas gdy Tencent zwiększy przychody z treści i usług, w tym z subskrypcji oprogramowania i gier. Zestawy VR będą również dostarczane z grami i aplikacjami opracowanymi i opublikowanymi przez Tencent.

 „Rozbiłeś wok, a teraz chcesz cieszyć się chińskim posiłkiem?” - chińskie komentarze jasno wyrażają stosunek do działań Zuckerberga, który w ostatnich latach mocno krytykował TikToka i cenzurę w kraju.

W kontekście wyzwań, z jakimi zmaga się większość zachodnich firm w Chinach, umowa ta jest znaczącym krokiem naprzód. Pekin zablokował dostęp do wielu zachodnich stron internetowych, w tym Facebooka i Instagrama, co sprawia, że dostęp do rynku chińskiego stanowi wyzwanie. Jednak Meta, dzięki porozumieniu z Tencent, otwiera sobie nową drogę dostępu.

Mark Zuckerberg, szef Meta, podczas ostatnich kilku lat podejmował różne inicjatywy mające na celu poprawę relacji z Chinami. Jednym z kroków było nawet odbycie wizyty w 2016 roku, obejmującej bieganie po placu Tiananmen w Pekinie, zwiedzanie Wielkiego Muru i spotkanie z ówczesnym „carem Internetu” Lu Wei, później skazanym za rzekome korupcję.

Najnowszą inicjatywą Zuckerberga jest podpisanie umowy z chińskim gigantem gier wideo, Tencent. To ważne porozumienie pozytywnie wpływa na wizerunek Zuckberga w kontekście niepewności, jaka towarzyszyła mu na chińskim rynku w tym roku. Na początku roku influencerzy związanego z oficjalnym dziennikiem „Beikin Daily” podjęli krytykę dyrektora generalnego Meta za jego wypowiedzi na Uniwersytecie Grangetown w 2019 roku. Wówczas Zuckerberg skrytykował TikToka za cenzurowanie protestów i aktywistów, w tym tych zaangażowanych w protesty w Hongkongu.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: "Rozbiłeś wok, a teraz chcesz cieszyć się chińskim posiłkiem"? Zuckerberg wraca na chiński rynek

 0