RTX 4090 i Core i9-13900K w -53°C. To nie ciekły azot, to temperatura w chińskim mieście Mohe

RTX 4090 i Core i9-13900K w -53°C. To nie ciekły azot, to temperatura w chińskim mieście Mohe

W ubiegły weekend, chińskie miasto Mohe było dosłownie zamrożone na kamień. Ostatniej niedzieli odnotowano tam najniższą temperaturę od 1969 roku, która wynosiła -53°C. Podczas gdy większość ludzi wolałaby stamtąd wyjechać, twórczyni o pseudonimie 苏打baka postanowiła zabrać swojego peceta i sprawdzić, jak prądożerny RTX 4090 oraz Core i9-13900K będą zachowywać się przy tak niskiej temperaturze otoczenia.

Chyba każdemu posiadaczowi komputera zależy na niskich temperaturach podzespołów. Im chłodniejszy jest procesor czy karta graficzna, tym z reguły lepsza kultura pracy. Odpowiednio niskie temperatury pozwalają także niekiedy na osiągnięcie wyższych zegarów, co przekłada się na lepsze osiągi. W przypadku ekstremalnego podkręcania, do uzyskania ujemnych temperatur wykorzystuje się ciekły azot. Ta twórczyni postanowiła osiągnąć ten sam rezultat w znacznie mniej tuzinkowy sposób. W chińskim mieście Mohe odnotowano ostatniej niedzieli najniższą od 1969 roku temperaturę. Termometry pokazywały -53°C. Wspomniana twórczyni o pseudonimie 苏打baka postanowiła udać się do Mohe, aby sprawdzić, jak jej prądożerny komputer sprawdzi się tak niesprzyjających warunkach.

Niby nic niezwykłego, dopóki nie okazało się, że CPU pracowało bez żadnego odpromiennika ciepła, a podczas testu AIDA64 osiągało od 1°C do 3°C.

Pierwszy zestaw testowy składał się procesora drugiej lub trzeciej generacji Intela osadzonego na płycie głównej H61. Niby nic niezwykłego, dopóki nie okazało się, że CPU pracowało bez żadnego odpromiennika ciepła, a podczas testu AIDA64 osiągało od 1°C do 3°C. Główna platforma wyposażona była natomiast w topowe komponenty: RTX-a 4090, Core i9-13900K oraz 360-milimetrowe chłodzenie AiO. Część z was pewnie już teraz zastanawia się, jakim cudem chłodzenie wodne przetrwało przy -53°C. Otóż nie przetrwało.

Właśnie dlatego zestaw All-in-One został zastąpiony przez pasywne chłodzenie Noctua NH-P1, które wspierała ściana przemysłowych wentylatorów - a raczej wentylatorków. W rezultacie procesor osiągał maksymalnie 10-15°C. Tak duży zapas temperaturowy pozwolił mu na boostowanie do 6,18 GHz. GeForce RTX 4090 w wersji ASUS ROG STRIX osiągał z kolei -40°C w spoczynku i do 30°C podczas obciążenia. Ten eksperyment był z pewnością nietypowy. Wygląda na to, że oprócz chłodzenia AiO, reszta sprzętu przetrwała. Oczywiście w takich warunkach istnieje bardzo duża szansa na uszkodzenie podzespołów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX 4090 i Core i9-13900K w -53°C. To nie ciekły azot, to temperatura w chińskim mieście Mohe

 0