RTX 4090 znów przetestowany jako zewnętrzne GPU do laptopa. Spadki wydajności ponownie ogromne

RTX 4090 znów przetestowany jako zewnętrzne GPU do laptopa. Spadki wydajności ponownie ogromne

Flagowy reprezentant nowej generacji kart graficznych NVIDII dla komputerów stacjonarnych po raz kolejny został sparowany z niewielkim notebookiem. GPU zostało umieszczone w stacji Razer Core X i połączone z laptopem za pomocą Thunderbolt 3. W ogólnym rozrachunku, GeForce RTX 4090 może stracić nawet 20% swojej wydajności, kiedy pracuje jako eGPU.

Osoby posiadające niewielkie laptopy bez dedykowanej karty graficznej również mogą cieszyć się rozgrywką z wysokimi detalami. Konieczne jest spełnianie przez komputer kilku wymogów oraz zaopatrzenie się w stację eGPU no i oczywiście odpowiednią kartę graficzną. To dość niszowe rozwiązanie, głównie dlatego, że większość graczy woli zwyczajnie kupić gamingowego laptopa. Niemniej jednak, na rynku dostępne są propozycje znanych marek, jak chociażby Razer. W sieci istnieje nawet forum dedykowane właśnie tematowi eGPU. Ludzie dyskutują na nim o swoich konfiguracjach, jednak większość zestawów wyposażona jest w średniopółkowe lub bardziej budżetowe karty. Rzadko kiedy ktoś decyduje się na zakup topowego GPU.

Jeden z członków forum postanowił jednak na własną rękę sprawdzić, jak najmocniejsza karta z serii GeForce RTX 4000 sprawdzi się w roli zewnętrznego GPU.

RTX 4090 eGPU

Źródło: eGPU/OmegaMalkior

 
RTX 4090 eGPU

Źródło: eGPU/OmegaMalkior

 

Przyczyna jest prosta. Karty graficzne pracujące w formie eGPU nie zapewniają takiego poziomu wydajność, jak w przypadku bezpośredniego połączenia. W internecie dostępne jest nawet wideo, na którym autor prezentuje wydajność RTX-a 4090 w połączeniu z niewielkim laptopem ASUS-a. Jeden z członków forum postanowił jednak na własną rękę sprawdzić, jak najmocniejsza karta z serii GeForce RTX 4000 sprawdzi się w roli zewnętrznego GPU (via VideoCardz).

RTX 4090 eGPU

Źródło: eGPU/OmegaMalkior

 

RTX 4090 został umieszczony w stacji Razer Core X, którą z kolei podłączył do Zenbooka 14X Space Edition za pośrednictwem Thunderbolt 3. Na pokładzie laptopa znajdował się Core i9-12900H. Warto jeszcze dodać, że RTX 4090 został podkręcony o 249 MHz na rdzeniu i 1500 MHz na pamięciach. Limit mocy zwiększono do 133%. Ogólnie karta może stracić nawet 20% swojej wydajności, kiedy działa jako eGPU. Taka zabawa jest więc mało opłacalna.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX 4090 znów przetestowany jako zewnętrzne GPU do laptopa. Spadki wydajności ponownie ogromne

 0