RTX 5880 ADA - kolejne GPU stworzone specjalnie dla Chin

RTX 5880 ADA - kolejne GPU stworzone specjalnie dla Chin

Wygląda na to, że taktyką NVIDII na poradzenie sobie z nałożonymi na Chiny ograniczeniami eksportowymi jest modyfikowanie istniejących już kart graficznych. Jednym z takich modeli jest GeForce RTX 4090D. NVIDIA nie zapomina jednak o modelach profesjonalnych, szykując również RTX 5880 ADA (via VideoCardz).

RTX 5880 ADA

Decyzja USA o ograniczeniu eksportu kart graficznych do Chin raczej nie spodobała się NVIDII. Tamtejszy rynek jest widocznie istotny dla firmy. Po wejściu w życie nowych przepisów, Zieloni muszą "kombinować", aby móc sprzedawać niektóre ze swoich układów graficznych do Państwa Środka. Objęty zakazem został między innymi GeForce RTX 4090. Właśnie dlatego NVIDIA przygotowuje wariant RTX 4090D z nieco okrojoną specyfikacją i zablokowaną możliwością podkręcania. To jednak nie koniec. Podobna taktyka stosowana jest również w przypadku kart graficznych do zastosowań profesjonalnych. W najnowszym wydaniu sterowników RTX Enterprise pojawiła się wzmianka o modelu RTX 5880 ADA. Jest to odpowiedź na zablokowanie możliwości sprzedaży RTX 6000 ADA do Chin.

W najnowszym wydaniu sterowników RTX Enterprise pojawiła się wzmianka o modelu RTX 5880 ADA.

RTX 5880 ADA

Jeśli chodzi o specyfikację RTX 5880 ADA to tutaj niestety nie dysponujemy konkretnymi informacjami. Możemy jedynie zakładać, że układ będzie pod tym względem pozycjonowany między RTX 5000 ADA i RTX 6000 ADA. Jego bazę może wciąż stanowić procesor graficzny AD102, ale w okrojonej wersji, tak jak ma to być w przypadku GeForce'a RTX 4090D. Oznaczałoby to, że RTX 5880 ADA miałby zauważalnie poniżej 18 000 rdzeni CUDA. Niewykluczone jednak, że producent postanowi zachować 48 GB pamięci. Na tę chwilę ciężko jednak powiedzieć w tym temacie cokolwiek więcej. Być może w sieci pojawią się niedługo jakieś przecieki ujawniające chociaż część specyfikacji tej karty.

Słabsza wersja również w budżetowym segmencie? Tutaj jednak globalnie

Co ciekawe, NVIDIA ma szykować także podobną modyfikację tam, gdzie nie musi. Chodzi o desktopową kartę graficzną z niskiego segmentu. Model GeForce RTX 3050 ma bowiem doczekać się kolejnej wersji. Niestety ta nowa ma być słabsza od pierwowzoru oferując między innymi zredukowaną liczbę jednostek CUDA. Czyli tak, jak we wspomnianych modelach RTX 4090D i RTX 5880 ADA.

Ponadto nowy RTX 3050 ma też otrzymać mniej pamięci VRAM. Zamiast 8 GB na pokładzie dostępne będzie 6 GB. To oczywiście nie wszystkie zmiany, więcej można przeczytać tutaj. Czekamy teraz zatem na więcej informacji w kwestii nowych, zmodyfikowanych GPU od NVIDII.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: RTX 5880 ADA - kolejne GPU stworzone specjalnie dla Chin

 0