Rynek akceleratorów AI może w tym roku wzrosnąć o 250%. To najszybciej rozwijająca się branża

Rynek akceleratorów AI może w tym roku wzrosnąć o 250%. To najszybciej rozwijająca się branża

Przewiduje się, że w tym roku zarówno segment komputerów stacjonarnych, jak i smartfonów odnotuje zaledwie jednocyfrowy wzrost, jednak według TSMC istnieje segment rynku półprzewodników, który ma wzrosnąć aż o 250% – są nim akceleratory AI.

TSMC szacuje, że rynek akceleratorów AI wzrośnie w tym roku 2,5-krotnie. TSMC jest szczególnie zadowolone z takiego obrotu wydarzeń, ponieważ większość procesorów AI korzysta z zaawansowanych technologii procesowych. Co więcej, TSMC produkuje ponad 90% procesorów AI, w tym procesory graficzne Nvidii dla AI i HPC, obsługując obecnie ponad 80% rynku akceleratorów AI. Warto zauważyć, że większość akceleratorów AI nie tylko wykorzystuje krzem przetworzony przez TSMC, ale także wymaga zaawansowanego pakowania, jak CoWoS również od TSMC. Oznacza to, że kontraktowy producent chipów zarabia znaczące sumy, tworząc produkty dla takich firm jak AMD, AWS, Broadcom, Intel, Nvidia, Meta czy Microsoft.

TSMC twierdzi, że rynek akceleratorów AI może w tym roku wzrosnąć o 250%.

akcelerator ai

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) przedstawiło prognozy dla różnych segmentów rynku półprzewodników na ten rok. W oparciu o te przewidywania, znaczący wzrost nie jest spodziewany w większości sektorów. Na przykład, liczba chipów do komputerów PC ma wzrosnąć jedynie o 1–3%, a chipów do smartfonów także o 1–3%. Z kolei w przypadku produktów Internetu rzeczy (IoT) przewiduje się wzrost o 7–9%. Natomiast rynek chipów samochodowych może odnotować spadek o 3% do 1%.

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na rynku półprzewodników wygląda dość korzystnie dla TSMC. Przewiduje się, że z wyłączeniem pamięci, rynek wzrośnie w tym roku o 10% do 650 miliardów dolarów, obejmując opakowania, PMIC i inne segmenty. Segment odlewniczy ma wzrosnąć o 15% do 20%, osiągając wartość 115 miliardów dolarów (z wyłączeniem Intel Foundry).

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Komputery

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek akceleratorów AI może w tym roku wzrosnąć o 250%. To najszybciej rozwijająca się branża

 0