Rynek komputerów PC z pierwszym rocznym wzrostem od wielu lat

Rynek komputerów PC z pierwszym rocznym wzrostem od wielu lat

2019 rok był przełomowy dla branży PC, z czym zgadzają się obie największe firmy analizujące ten rynek, czyli Gartner oraz IDC. Zdaniem tej pierwszej, miniony rok był pierwszym od siedmiu lat, kiedy rynek PC w ujęciu globalnym pochwalić mógł się wzrostem w ujęciu rocznym. IDC ma podobne wnioski, z tym że zdaniem tej pracowni uzyskany rezultat jest pierwszym wzrostem od 2011 roku, kiedy to wyniki z tego sektora były 1,7% na plusie. Dostawy tradycyjnych pecetów, w tym komputerów stacjonarnych, notebooków i stacji roboczych, w ujęciu rocznym wzrosły w ubiegłym roku o 2,7% zdaniem IDC. Gartner wskazuje zaś na zaledwie 0,6% wzrostu dla całego 2019 roku. Różnice wynikają z odmiennej metodologii, ale obie firmy podają, że całkowita liczba dostaw PC w czwartym kwartale zeszłego roku przekroczyła 70 mln sztuk.

2019 rok był przełomowy dla branży PC, z czym zgadzają się obie największe firmy analizujące ten rynek, czyli Gartner oraz IDC.

Rynek komputerów PC z pierwszy rocznym wzrostem od wielu lat

Bazując na danych IDC, rynek pecetów odnotował 4,8% wzrostu w czwartym kwartale w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedzającego. Gartner z kolei podaje, że wzrost za ten sam kwartał wyniósł 2,3% w porównaniu do czwartego kwartału 2018 roku. Warto podkreślić, że ten drugi podmiot w swoich wyliczeniach bierze pod uwagę komputery stacjonarne, laptopy i urządzenia z kategorii ultramobile premium, takie jak Microsoft Surface, ale z drugiej strony nie liczy w swoich zestawieniach Chromebooków czy iPadów. IDC z kolei nie liczy żadnych tabletów, ale bierze pod uwagę w swoich danych Chromebooki, które są bardzo popularne na niektórych rynkach, w tym USA. Obie firmy podkreślają także negatywny wpływ na wyniki branży PC braków procesorów Intela, które jednak w ubiegłym roku po części zrekompensowane zostały przez CPU od AMD.  

Rynek komputerów PC z pierwszy rocznym wzrostem od wielu lat

Zarówno Gartner, jak i IDC, wyjaśniają, że zeszłoroczny wzrost na rynku pecetów napędzany był przez sektor biznesowy, który dokonywał przesiadki z Windowsa 7 na Windowsa 10, co przeważnie wiązało się z wymianą hardware’u. Warto bowiem przypomnieć, że Microsoft wczoraj zakończył wsparcie dla Windowsa 7, który nie będzie już otrzymywać aktualizacji bezpieczeństwa. Sytuacja ta pomogła takim firmom jak Lenovo, HP czy Dell wzmocnić swoją pozycję na rynku PC i obecnie są to trzej najwięksi producenci w tym segmencie (w takiej właśnie kolejności). Gartner spodziewa się, że wzrosty kontynuowane będą w bieżącym roku, ale IDC uważa, że kolejne miesiące nie będą już tak dobre, ze względu na fakt, że sektor biznesowy dokonał już upgrade’u sprzętu.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek komputerów PC z pierwszym rocznym wzrostem od wielu lat

 0