Rynek smartfonów mierzy się ze spadkiem. Jest jednak gigant, który wychodzi na plus

Rynek smartfonów mierzy się ze spadkiem. Jest jednak gigant, który wychodzi na plus

Rynek smartfonów notuje spadek dostaw w okresie od lipca do września 2022 roku, wynika z raportu firmy analitycznej Canalys. Jest jednak dostawca, który może pochwalić się wzrostem.

Branża smartfonów nie może liczyć na lepszy okres i chwilę oddechu. Według danych firmy analitycznej Canalys na rynek od lipca do września bieżącego roku dostarczono 297,8 milionów smartfonów, co daje spadek o 9% względem III kwartału 2021 r., kiedy dostawy wyniosły 325,6 mln wysyłek sztuk. W rzeczonym czasie lepsze dostawy były w Europie oraz Azji. Jednocześnie zaobserwowano zwiększony popyt w Indiach, Indonezji i na Filipinach. Pomimo trendu spadkowego telefony z segmentu premium od Apple czy Samsunga odnotowały duże zainteresowanie, z kolei popyt na sprzęt klasy średniej był słaby.

Rynek smartfonów w okresie od lipca do września odnotował spadek dostaw na poziomie 9%. Na plus wychodzi natomiast Apple ze wzrostem 8%.

Smartfony sprzedaż

Samsung utrzymał pozycję lidera z 64,1 milionami wysyłek i 22% udziałem w rynku dzięki dużym promocjom na smartfony z serii Galaxy S i wprowadzeniu nowej linii składanych telefonów. Apple zajęło drugie miejsce z 53 milionami dostaw i 18% udziałem w światowym rynku. Producenci notują regres i nie inaczej jest w przypadku Samsunga, który mierzy się ze spadkiem dostaw o 8%. Co ciekawe Apple jako jedyna firma z listy może poszczycić się kwartałem zakończonym na plusie wynoszącym 8%. Na podium znalazło się Xiaomi z dostawami 40 milionów smartfonów i spadkiem 8%. Na czwartej lokacie wylądowało Oppo - 28,5 mln dostarczonych smartfonów i spadek 22% oraz vivo - 27,4 mln smartfonów i 20% spadek dostaw.

W czwartym kwartale 2022 roku analitycy Canalys oczekują mniejszą liczbę zamówień OEM i powolny obrót dostępnymi zapasami magazynowymi. Perspektywy są ponure, a dostawcy z najlepszymi strategiami radzenia sobie z obecnym spowolnieniem gospodarczym będą tymi, którzy są dobrze przygotowani na dłuższą metę. Warto wspomnieć, że Apple odnotowało za kwartał fiskalny zakończony 24 września przychody w wysokości 394,3 mld USD. Dochód netto wzrósł do 20,72 mld USD, a zysk na akcję wzrósł do 1,29 USD – o 4% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rynek smartfonów mierzy się ze spadkiem. Jest jednak gigant, który wychodzi na plus

 0