Ryzen 5 2600 przyłapany w bazie danych SiSoftware SANDRA

Ryzen 5 2600 przyłapany w bazie danych SiSoftware SANDRA

AMD w trakcie CES zapowiedziało kilka nowych produktów, w tym procesory Ryzen drugiej generacji bazujące na odświeżonej architekturze Zen (12 nm Zen+). Teraz jeden z tych CPU dostrzeżono w bazie danych benchmarku SiSoftware SANDRA wraz z płytą główną X470.

Mowa tu o procesorze Ryzen 5 2600, którego nazwa kodowa to ZD2600BBM68AF_38/34_Y. Ten zastąpi na rynku model Ryzen 5 1600, czyli jeden z najpopularniejszych układów z nowej oferty AMD. Podobnie jak poprzednik, oferować będzie on 6 rdzeni i 12 wątków, a wnioskując z nazwy kodowej, spodziewać możemy się, że jego bazowa częstotliwość taktowania wynosić będzie 3,4 GHz, a w trybie Boost wzrośnie do 3,8 GHz. Poza tym, znajdziemy tu także 16 MB pamięci cache trzeciego poziomu, a TDP procesora wynosi 65W. Jak nietrudno zauważyć, specyfikacja Ryzen 5 2600 jest mocno zbliżona do Ryzen 5 1600 i na papierze różnica sprowadza się do wyższych o 200 MHz częstotliwości taktowania. Spodziewać można się także optymalizacji w zakresie architektury, które dodatkowo zwiększą wydajność nadchodzących CPU.

Druga generacja procesorów Ryzen nie przyniesie większych zmian, ale przyspieszenie zegarów powinno zapewnić wyższą wydajność

Jak możecie jednak dostrzec powyżej, wyniki wydajności w SiSoftware SANDRA nie skalują się odpowiednio, co zapewne wynika z faktu braku wsparcia dla nowej serii Ryzenów. Z tego wpisu wynika jednak także, że procesor zainstalowano na płycie głównej ASUS Crosshair VII Hero, która wyposażona jest w chipset X470. AMD nie zdradziło jeszcze zbyt wiele szczegółów na temat tego układu logiki, zapewniając jedynie, że ten zoptymalizowano pod kątem drugiej generacji Ryzenów oraz zapewni większe oszczędności energetyczne i wyższą wydajność. Czerwoni wspominali także o dodatkowych funkcjach, ale nie wdawali się w szczegóły. Warto przy okazji wspomnieć, że Zen+ nie jest tym samym co Zen2. W tym pierwszym przypadku wprowadzono jedynie usprawnienia na bazie pierwszej architektury Zen, a na pełnoprawne zastępstwo, które powstanie w oparciu o 7 nm proces technologiczny, przyjdzie nam zapewne poczekać do przyszłego roku. Na 2020 rok szykowana jest także architektura Zen3 (7 nm+).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 5 2600 przyłapany w bazie danych SiSoftware SANDRA

 0