Ryzen 6000 „Rembrandt” z iGPU na poziomie zbliżonym do GeForce'a GTX 1650

Ryzen 6000 „Rembrandt” z iGPU na poziomie zbliżonym do GeForce'a GTX 1650

AMD zaprezentuje w przyszłym miesiącu swoją następną generację APU Ryzen 6000, znaną pod nazwą kodową Rembrandt. Ta ma oferować duży skok wydajności zintegrowanej grafiki, a to za sprawą przesiadki na nowszą architekturę. 

Linia APU AMD Ryzen 6000Rembrandt” zostanie podzielona na dwie kategorie: podstawowe układy niskonapięciowe z serii Ryzen 6000U i wysokiej klasy procesory Ryzen 6000H, które trafią do gamingowych maszyn. Obie serie będą wyposażone w architekturę CPU Zen 3 CPU i GPU RDNA 2. Oprócz tego nowego APU przyniosą także szereg innych nowości, takich jak obsługa PCIe Gen 4.0 i DDR5. Wracając jednak do grafiki, spodziewamy się znacznych ulepszeń w porównaniu z układami iGPU z rodziny Vega, które są dostępne w każdym APU Ryzen od czasów pierwszej generacji architektury Zen.

Wynik graficzny APU Rembrandt w Time Spy wynoszący 2700 punktów jest zbliżony do rezultatów karty NVIDIA GeForce GTX 1650.

Według HXL (@ 9550pro), układy APU AMD Ryzen 6000 powinny zaoferować 2700 punktów w teście grafiki 3DMark Time Spy. Nie podano, który to konkretny wariant, ale musimy pamiętać, że architektura RDNA 2 dla APU nie jest jeszcze w pełni zoptymalizowana, więc spodziewamy się, że do premiery jej wydajność ulegnie jeszcze poprawie.

Mimo to, nawet przy obecnych danych dotyczących wydajności, patrzymy na ogromny skok w stosunku do Vegi i jej kilku iteracji, które do tej pory pojawiały się w APU Ryzen. Wynik graficzny Time Spy wynoszący 2700 punktów jest zbliżony do rezultatów karty NVIDIA GeForce GTX 1650 i nieco szybszy niż modelu AMD Radeon RX 560 (Polaris). Karty takie jak GeForce GTX 1050 Ti i RX 550 są teraz wolniejsze od grafiki w układach APU Rembrandt. Należy również pamiętać, że pamięć DDR5 powinna zapewnić niezły wzrost wydajności graficznej, biorąc pod uwagę fakt, że zintegrowane procesory graficzne mają bardzo ograniczoną przepustowość, a podkręcanie RDNA 2 może skutkować jeszcze wyższą wydajnością, jak miało to miejsce w przypadku APU opartych na iGPU Vega. 

Ryzen 6000 „Rembrandt” z iGPU na poziomie zbliżonym do GeForce'a GTX 1650

Dla porównania iGPU AMD Vega 8 na APU Ryzen 5000 zdobywa około 1100-1200 punktów graficznych Time Spy, więc patrzymy na ponad dwukrotną poprawę wraz z przejściem na RDNA 2. Powinno to również dać przewagę AMD nad architekturą Intel Xe-LP, która doczeka się zapewne niewielkiej poprawy w stosunku do Tiger Lake wraz z nadejściem procesorów Alder Lake-P/M. Ogólnie rzecz biorąc, mówimy o wyższej wydajności niż oryginalne PS4 i Xbox One w chipie laptopa, co jest bardzo imponujące. Więcej informacji na temat układów APU Rembrandt firmy AMD można się spodziewać na targach CES 2022.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 6000 „Rembrandt” z iGPU na poziomie zbliżonym do GeForce'a GTX 1650

 0