Ryzen 7 5800U (Zen 3) - APU przetestowane w Geekbench. Duży wzrost wydajności jednordzeniowej

Ryzen 7 5800U (Zen 3) - APU przetestowane w Geekbench. Duży wzrost wydajności jednordzeniowej

W ostatnim czasie w sieci nie brakowało przecieków na temat nadchodzących mobilnych procesorów z serii AMD Ryzen 5000U, ale dotychczas te dotyczyły tych modeli, które znane są pod nazwą kodową Lucienne, czyli bazujących na odświeżonej architekturze Zen 2 (układy te znane są też jako Renoir Refresh). Wiemy jednak, że w ramach tej samej serii otrzymamy również procesory o nazwie kodowej Cezanne, które oparte mają być już o najnowszą wersję architektury Zen (Zen 3), znaną już ze stacjonarnych procesorów Ryzen 5000, które debiutowały na początku tego miesiąca (ale ich dostępność wciąż jest mocno ograniczona). 

W bazie danych benchmarku Geekbench pojawił się 8-rdzeniowy (16-wątkowy) procesor Ryzen 7 5800U...

Nie wiemy, czemu AMD zdecydowało się na taki podział w ramach niskonapięciowej serii Ryzen 5000U dedykowanej laptopom, ale jak nie wiadomo o co chodzi, to według starej prawdy chodzi o pieniądze, w tym przypadku zapewne cięcie kosztów. Dotychczas do sieci wyciekały informacje na temat takich modeli, jak: Ryzen 5 5500U lub Ryzen 7 5700U. Oba te układy bazują na technologii Zen 2, więc na ich podstawie nie mogliśmy określić, jak nowsza architektura AMD wypadać będzie na platformach mobilnych. To jednak właśnie uległo zmianie, ponieważ w bazie danych benchmarku Geekbench pojawił się 8-rdzeniowy (16-wątkowy) procesor Ryzen 7 5800U (co dostrzezone zostało przez Leakbench) i jest to pierwszy przypadek wycieku mobilne CPU bazującego na Zen 3.

Procesor taktowany jest bazową częstotliwością taktowania na poziomie 1,9 GHz, a w trybie boost osiąga maksymalnie 4,4 GHz. TDP pozostało na poziomie 10 W. Poprzednie doniesienia sugerowały, że jego bazowy zegar wynosić będzie 2.0 GHz i nie wiemy, czy niższa wartość w tym przypadku wynika z błędnego odczytu Geekbench, faktu, że mamy do czynienia z wczesną próbką inżynieryjną czy też po prostu specyfikacja uległa zmianie. Tak czy inaczej, zegar w trybie boost zwiększył się o 200 Hz w porównaniu do poprzednika (Ryzen 7 4800U). Przyspieszenia doczekało się również iGPU Vega, które rozpędza się w trybie boost do 2,00 GHz, kiedy w poprzedniej generacji było to 1,75 GHz. W porównaniu do Ryzen 7 5700U, Ryzen 7 5800U uzyskał o 20% lepszy wynik w teście jednordzeniowym i tylko 2,6% w teście wielordzeniowym. Jeśli zaś chodzi o zestawienie z Ryzenem 7 4800U, to nadchodzący układ pochwalić może się aż o 38% lepszym rezultatem jednordzeniowym i 10% wielordzeniowym.   

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen 7 5800U (Zen 3) - APU przetestowane w Geekbench. Duży wzrost wydajności jednordzeniowej

 0