Ryzen Threadripper Pro 5975WX przetestowany. Chagalla przynosi duży wzrost wydajności

Ryzen Threadripper Pro 5975WX przetestowany. Chagalla przynosi duży wzrost wydajności

AMD Ryzen Threadripper Pro 5975WX po raz pierwszy pojawił się na scenie, a konkretnie w bazie danych jednego z benchmarków. 32-rdzeniowy potwór jest częścią nadchodzącej linii AMD Ryzen Threadripper Pro 5000 dla profesjonalnych użytkowników i twórców.

Mikroarchitektura Zen 3 zdziałała cuda dla procesorów AMD i tym samym wiązane są z nią duże nadzieje także w przypadku rodziny Threadripper. Dawno nie docierały do nas żadne nowe plotki, kiedy AMD mogłoby wypuścić te mocarne CPU napędzane przez Zen 3. Wygląda jednak na to, że powoli zbliżamy się ich do debiutu, co na pewno ucieszy entuzjastów tej serii.

AMD Ryzen Threadripper Pro 5975WX po raz pierwszy pojawił się  w bazie danych jednego z benchmarków.

Ryzen Threadripper Pro 5975WX przetestowany. Chagalla przynosi duży wzrost wydajności

Ryzen Threadripper Pro 5975WX to 32-rdzeniowy, 64-wątkowy procesor, który plasuje się zaraz poniżej flagowego Threadrippera Pro 5995WX. Oczywiście Ryzen Threadripper Pro 5975WX jest następcą Ryzen Threadripper Pro 3975WX. Liczba rdzeni pozostaje taka sama, ale przejście na technologię Zen 3 wystarczy, aby zapewnić nowemu CPU duży wzrost wydajności w stosunku do swojego poprzednika. Nie wiemy, na jakim etapie prac znajduje się seria Ryzen Threadripper Pro 5000, ale możemy się domyślać, że chip z bazy danych Geekbench 5 jest próbką inżynieryjną. 32-rdzeniowy układ ma podobno zegar bazowy 3,6 GHz i podczas benchmarku stale osiągał nieco ponad 4,5 GHz. Dla porównania Ryzen Threadripper Pro 3975WX ma taktowanie bazowe 3,5 GHz i taktowanie boost 4,2 GHz.

Ryzen Threadripper Pro 5975WX przetestowany. Chagalla przynosi duży wzrost wydajności

Ryzen Threadripper Pro 5975WX znajdował się na platformie referencyjnej o nazwie „Cloudripper-CGL”, gdzie CGL prawdopodobnie oznacza Chagalla (nazwa kodowa dla serii Ryzen Threadripper 5000). Platforma miała również 128 GB pamięci DDR4 i korzystała z Linuksa jako systemu operacyjnego. Istnieje wiele zgłoszeń Ryzen Threadripper Pro 3975WX z Linuksem w Geekbench 5, dlatego redakcja Tom's Hardware zdecydowała się wyciągnąć z nich średnią, aby porównać ją z rezultatem nadchodzącego następcy. Porównywanie średnich wyników z pojedynczym zgłoszeniem nie jest może najsprawiedliwsze, ale na chwilę obecną musi nam wystarczyć. 

Ryzen Threadripper Pro 5975WX uzyskał o 30,5% wyższą wydajność pojedynczego rdzenia niż Ryzen Threadripper Pro 3975WX. Na chwilę obecną lepiej pominąć wynik wielordzeniowości, ponieważ niemożliwe jest, aby oba 32-rdzeniowe układy uzyskiwały tak podobne wyniki, biorąc pod uwagę znaczną różnicę w testach jednordzeniowych. Ewidentnie mamy tu więc tu czynienia z jakimś błędem.  

Ryzen Threadripper Pro 5975WX przetestowany. Chagalla przynosi duży wzrost wydajności

Według Geekbench 5 średnie jedno- i wielordzeniowe wyniki dla Ryzen Threadripper 3970X wynoszą z kolei odpowiednio 1285 punktów i 22 366 punktów. W tym przypadku jednak Ryzen Threadripper Pro 5975WX zapewnił do 23,4% wyższą wydajność wielordzeniową (przewaga jednordzeniowa była bardzo zbliżona do tej z wariantu Pro). 

Intel Xeon W-3175X, który już znajduje się na emeryturze, ma 28 rdzeni i był układem najbliższym 32-rdzeniowemu procesorowi AMD Ryzen Threadripper. W-3175X nie był w stanie pokonać nawet Ryzen Threadripper 3970X, więc nie było zaskoczeniem, że Ryzen Threadripper Pro 5975WX zmiażdżył układ Intela.

ExecutableFix uważa, że ​​AMD wycofało serię Threadripper 5000 na rynek HEDT. To wyjaśniałoby, dlaczego nie widzieliśmy żadnych wycieków testów porównawczych ani ofert sprzedawców detalicznych dla wariantów bez Pro w nazwie. Linia Threadripper Pro 5000 prawdopodobnie trafi do producentów OEM, a dostępność detaliczna jest w tym momencie niewiadomą.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ryzen Threadripper Pro 5975WX przetestowany. Chagalla przynosi duży wzrost wydajności

 0