Są tu fani Winampa? Kultowy odtwarzacz muzyczny powraca

Są tu fani Winampa? Kultowy odtwarzacz muzyczny powraca

Winamp to kultowy odtwarzacz muzyczny, który powraca po długim niebycie. Twórcy tego oprogramowania wydali niedawno pierwszą aktualizację klasycznego programu do MP3 (5.9 RC1 Build 9999) od czterech lat. 

Choć wprowadzone zmiany nie są jakieś przełomowe, producenci opisali udostępnioną aktualizację jako „zwieńczenie” lat ciężkiej pracy dwóch zespołów i podyktowanej przez pandemię przerwy. Poza tym pod maską kryją się bardziej istotne nowości, w tym migracja na znacznie nowszą platformę programistyczną.

Winamp ma naprawdę długą historię. Program zyskał sławę jako odtwarzacz chętnie wybierany przez użytkowników PC we wczesnej erze pobierania muzyki.

Winamp ma naprawdę długą historię. Program zyskał sławę jako odtwarzacz chętnie wybierany przez użytkowników PC we wczesnej erze pobierania muzyki. Jego popularność wiązała się głównie z rozkwitem formatu plików audio MP3, które pobierano z pierwszych sklepów cyfrowych, ale głównie aplikacji peer-to-peer (w tym oczywiście Torrentów czy zapomnianej sieci eDonkey). Odtwarzał wiele popularnych formatów i był dobrze znany z wysoce konfigurowalnych skórek interfejsu i wizualizatorów, które ówcześnie były szczytem szaleństwa. 

Firma macierzysta AOL zakończyła pracę w 2013 roku, wiele lat po tym, jak segment muzyczny zdominowały konkurencyjne aplikacje i opcje przesyłania strumieniowego, takie jak Spotify, ale to nie był koniec. Radionomy kupiło Winampa w 2014 roku, aby zrealizować swoje plany muzyczne w sieci, a zespół obiecał ostatnio "całkowicie zremasterowane" doświadczenie z funkcjami podcastów i radia, a także bliższy kontakt z artystami.

Powrót Winampa raczej nie ożywi cyfrowego ducha czasu przełomu tysiącleci, a streaming nadal będzie dominującą formą (współcześnie zdecydowanie częściej słuchamy muzyki na telefonie lub inteligentnym głośniku niż na komputerze). Jeśli jednak dźwięk startowy z lamą w tle budzi w Was nostalgię, to może warto sprawdzić nowego Winampa. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Są tu fani Winampa? Kultowy odtwarzacz muzyczny powraca

 0