Samsung 860 QVO - tanie dyski z pamięciami QLC pojawiają się w sklepach

Samsung 860 QVO - tanie dyski z pamięciami QLC pojawiają się w sklepach

W ubiegłym miesiącu, w trakcie Tech Day, Samsung zaprezentował swój harmonogram dotyczący dysków SSD i kluczowym elementem planów koreańskiego giganta w tym zakresie okazała się premiera nowych nośników bazujących na 4-bitowych pamięciach QLC. Co ciekawe, pierwsze europejskie internetowe sklepy z Francji i Włoch umieściły już te produkty (Samsung 860 QVO) w swojej ofercie, w związku z czym poznaliśmy nowe szczegóły na ich temat, co najpewniej oznacza, że na ich oficjalną premierę nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać. Oczywiście najważniejszym aspektem jest tu cena, ponieważ nowa technologia QLC zapewniać ma możliwość cięcia kosztów producentom i w przypadku dysków Samsung 860 QVO rzeczywiście możemy mówić o przystępnych kwotach, choć trzeba pamiętać o wadach zastosowanych w tym przypadku pamięci.

Pierwsze europejskie internetowe sklepy z Francji i Włoch umieściły już dyski Samsung 860 QVO w swojej ofercie i ich ceny są naprawdę kuszące.

Samsung 860 QVO - tanie dyski z pamięciami QLC pojawiają się w sklepach

Warto zacząć od tego, że w odróżnieniu od intelowskich modeli 660p, które również korzystają z pamięci QLC, Samsung zdecydował się w pierwszej kolejności na 2,5-calowe nośniki bazujące na interfejsie SATA. Nazwa QVO to skrót od Quality and Value Optimize, co pokazuje priorytety tej serii produktów koreańskiego przedsiębiorstwa. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to możemy liczyć na transfery osiągające 550/520 MB na sekundę dla sekwencyjnego odczytu/zapisu oraz liczba operacji wejścia/wyjścia na sekundę wynosi tu 96 000 IOPS dla odczytu i 89 000 IOPS dla zapisu. Do sprzedaży trafią przynajmniej trzy warianty pojemnościowe: 1 TB (MZ-76Q1T0BW), 2 TB (MZ-76Q2T0BW) i 4 TB (MZ-76Q4T0BW), a ich ceny (przed opodatkowaniem VAT) wynosić mają odpowiednio 117,50 EUR, 225,96 EUR i 451,93 EUR - a tak przynamniej wskazują przywoływane sklepy. Trzeba przyznać, że nawet po doliczeniu VAT kwoty te wyglądają atrakcyjnie.

Niektóre ze sklepów wskazują na datę premiery dysków Samsung 860 QVO w grudniu i zapewne te rzeczywiście trafią do sprzedaży jeszcze przed końcem roku. Warto jednak pamiętać, że 4-bitowa technologia QLC pozwala na możliwość zapisu w jednej komórce aż 4 bitów informacji, co przełożyć ma się na zwiększenie pojemności aż o 1/3 w stosunku do TLC, co w konsekwencji powinno spowodować znaczące zmniejszenie ceny 1 GB pojemności dysku SSD. Złożoność nowej technologii powoduje jednak, że zapis większej liczby bitów na komórkę może wpływać na skrócenie żywotności pamięci NAND i tym samym zmniejszać liczbę cykli możliwych zapisów danych. Poza tym, po przekroczeniu bufora cache, korzystającego z szybszych pamięci SLC, wydajność w tego typu nośnikach bardzo mocna spada (jak wykazują testy dysków Intel 660p, w skrajnych przypadkach nawet poniżej poziomu szybkiego HDD), stąd pod pewnymi względami QLC to tak naprawdę krok wstecz. Włoski sklep zamieścił w swojej ofercie informacje o 3-letniej gwarancji i TBW na poziomie 1440, co zapewne odnosi się do 4 TB modelu. Z kolei francuski sklep wskazuje na 5-letnią gwarancję. Dyski Samsung 860 QVO mogą okazać się dobrym wyborem dla użytkowników poszukujących tańszych nośników, które przyspieszą pracę ich systemu, a nie zależy im tak bardzo na najwyższej wydajności (w tym przypadku lepiej rozejrzeć się za modelami z serii EVO lub PRO).  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung 860 QVO - tanie dyski z pamięciami QLC pojawiają się w sklepach

 0