Samsung chwali się pierwszymi 15,6-calowymi panelami OLED 4K

Samsung chwali się pierwszymi 15,6-calowymi panelami OLED 4K

W naszym podsumowaniu tegorocznej edycji targów CES wskazaliśmy, że jednym z najmocniejszych tegorocznych trendów na rynku PC będzie powszechniejsze postawienie na panele OLED, które dotychczas dość nieśmiało wykorzystywane były w komputerowych wyświetlaczach. Jakby na potwierdzenie tej tezy Samsung poinformował, że lada moment rozpocznie produkcję pierwszych na świecie 15,6-calowych paneli OLED o rozdzielczości 4K. W Las Vegas zaprezentowano laptopy z takimi wyświetlaczami od Della i HP i tym samym poznaliśmy ich dostawcę, czyli Samsung Display. Sama produkcja ruszyć ma już w lutym i niedługo po tym powinniśmy spodziewać się premiery pierwszy gotowych produktów, które zrobią z nich użytek, czyli np. konwertowalne ultrabooki HP Spectre x360 i Lenovo Yoga C730, biznesowy Dell XPS 15 czy gamingowe laptopy Dell G 15 i Alienware m15. Spodziewać można się jednak, że w tym kierunku wkrótce pójdą także inni liczący się producenci notebooków.

Samsung poinformował, że lada moment rozpocznie produkcję pierwszych na świecie 15,6-calowych paneli OLED o rozdzielczości 4K.

Samsung chwali się pierwszymi 15,6-calowymi panelami OLED 4K

Jedną z największych przewag paneli OLED nad tradycyjnymi LCD jest praktycznie nieskończony kontrast oraz prawdziwie głęboka czerń (wynika to faktu, że tego typu wyświetlacze nie potrzebują osobnego podświetlenia i można je wygaszać indywidualnie w zależności od potrzeb). Co prawda, często wypomina się im niezbyt wysoką jasność, ale oferowane przez Samsunga panele pochwalić mogą się jasnością w zakresie zaczynającym się od 0,005 nitów do 600 nitów, co robi ogromne wrażenie i powinno pozwolić na generowanie świetnego efektu HDR (ze względu na bardzo niską wartość minimalną nie muszą one świecić tak jasno jak LCD). Ujawniony przez VESA (Video Electronics Standards Association) na początku roku nowy standard DisplayHDR True Black zostanie spełniony przez Samsunga. Kolejnym argumentem przemawiającym na ich korzyść mają być kolory. OLED-y koreańskiego producenta zapewniać mają ich dwukrotnie więcej niż tradycyjny LCD, dostarczając nam aż 34 mln kolorów. Osoby obeznane z mapowaniem barw zapewne ucieszą się, że Samsung celuje w pełne pokrycie gamutu DCI-P3, wykorzystywanego przez profesjonalistów albo nawet jego przekroczenie. Poza tym, redukcja niebieskiego światła w trakcie codziennego użytkowania powinna sprawić, że nasze oczy nie będą się tak szybko męczyć.

Co zostawi po sobie CES 2019? Te trendy będą rządzić w tym roku

Oczywiście OLED-y mają także swoje wady i to właśnie związane z nimi obawy stanowiły dotychczas główny hamulec ich wykorzystania w branży PC. Co prawda oferują one lepszej jakości obraz niż LCD, szerokie kąty widzenia i świetny czas reakcji, ale ich największą bolączką jest wypalanie, co jest szczególnie dotkliwe w przypadku statycznych obrazów lub stałych elementów wyświetlanych na ekranie, takich jak np. ikonki, pasek Windows czy elementy HUD w grach. Wygląda jednak na to, że producenci w dużej mierze uporali się z tym problemem i testy wykazują, że jeśli nie będziemy doprowadzać do pewnych skrajnych sytuacji (jeden obraz wyświetlany przez wiele godzin z rzędu) i przestrzegać pewnych zasad (np. ustawianie dynamicznego wygaszacza ekranu), to nie powinniśmy się tego obawiać. Poza tym, Samsung słynie z wysokiej jakości produkcji swoich ekranów AMOLED, które trafiają do smartfonów, co daje nadzieję, że tu będzie podobnie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung chwali się pierwszymi 15,6-calowymi panelami OLED 4K

 0