Samsung i SK hynix kończą produkcję DDR3. Firmy będą skupiać się na HBM3

Samsung i SK hynix kończą produkcję DDR3. Firmy będą skupiać się na HBM3

Samsung i SK hynix, dwie potężne firmy z branży pamięci, ogłosiły ostateczne wycofanie swoich linii produkcyjnych pamięci DDR3.

Według informacji dostarczonych przez koreańskich gigantów, ich pamięci DDR3 nie będą już dostępne na rynku od drugiej połowy tego roku. Decyzja ta wynika z rosnącego zapotrzebowania na zaawansowane rozwiązania, takie jak pamięć HBM3 zoptymalizowana pod kątem sztucznej inteligencji. Pamięć DDR3, mimo że jest już przestarzała dla większości zastosowań, nadal znajduje swoje miejsce w specjalistycznych dziedzinach, gdzie nie wymaga się najnowocześniejszych technologii DDR5 czy nawet DDR4. Dotyczy to głównie tańszych lub mniej wymagających aplikacji wbudowanych, takich jak routery i przełączniki Wi-Fi.

Ceny pamięci DDR3 będą wzrastać stopniowo, ale stale, aż do całkowitego wycofania się z rynku. Ten proces może być zauważalny w nadchodzących miesiącach, a branża będzie obserwować, jak rynek pamięci ewoluuje w odpowiedzi na te zmiany.

Jednakże, z punktu widzenia biznesowego, zrozumiałe jest, dlaczego Samsung i SK hynix skupiają się na bardziej opłacalnych rynkach. Oba przedsiębiorstwa kładą teraz większy nacisk na produkcję pamięci DDR5 i HBM3, które oferują większe marże zysku. SK hynix zauważyło szczególny wzrost zapotrzebowania na pamięć HBM3, w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. Firma informuje, że popyt na produkty HBM przewyższa obecnie możliwości produkcyjne, co prowadzi do wyprzedania oferty na rok 2024 i większej części roku 2025. Prognozuje się, że ceny wszystkich typów pamięci HBM (HBM2E, HBM3 i HBM3E) wzrosną w przyszłym roku o 5–10 procent.

Mimo decyzji gigantów branży, Samsunga i SK hynix, o wycofaniu się z produkcji pamięci DDR3, nie oznacza to, że rynek ten zostanie całkowicie opuszczony. Firmy Micron i Nanya kontynuują produkcję ograniczonych ilości pamięci DDR3.

Wycofanie się Samsunga i SK hynix może wpłynąć na kształtowanie się cen pamięci DDR3 w przyszłości, gdyż zmniejszenie podaży może prowadzić do wzrostu cen. Jednakże, nawet taka sytuacja może nie wystarczyć, ponieważ zapotrzebowanie na starsze typy pamięci nie jest wystarczające, aby utrzymać rentowność ich produkcji.

 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung i SK hynix kończą produkcję DDR3. Firmy będą skupiać się na HBM3

 0