Samsung i SK Hynix spowalniają produkcję, by znów wzrosły ceny RAM i SSD

Samsung i SK Hynix spowalniają produkcję, by znów wzrosły ceny RAM i SSD

Samsung i SK Hynix, pierwsza i trzecia największa firma zajmująca się półprzewodnikami na świecie, wstrzymują produkcję i spowalniają plany rozwoju DRAM i NAND. Giganci obserwują spadek zamówień od konsumentów, co przekłada się na nadmierną ilością produktów w magazynach i jednocześnie spadkiem cen. Produkcja zostanie więc spowolniona, by dopasować się do zapotrzebowania na rynku i nie dopuścić do dalszego spadku cen. Widoczna nadprodukcja, która trwa również w trzecim kwartale 2018 roku, najprawdopodobniej spowodowana jest zmniejszoną sprzedażą laptopów i smartfonów. Nie trzeba było zatem czekać na pojawienie się pierwszych raportów, że ta globalna nadwyżka produktów prowadzi do nieuniknionego załamania na rynku NAND. Załamanie to według prognoz miało spowodować spadek cen nawet do 0,08 dolara za GB. Niestety tak wspaniałych cen raczej się nie doczekamy.

Samsung i Hynix wprowadzają ograniczenia w produkcji NAND i DRAM, by przywrócić wysokie ceny dysków SSD i pamięci DRAM.

Taki stan na rynku nie podoba się czołowym producentom i dwóch z nich, którzy mają już wspólną przeszłość w manipulacji cenami na rynku, prowadzącej do wzrostów cen pamięci RAM. Samsung i SK Hynix zamierzają walczyć z widocznym coraz bardziej spadkiem cen, który niekorzystnie odbija się na ich dochodowym rynku NAND, poprzez obcięcie dostaw. Obaj producenci wprowadzają ograniczenia w produkcji 3D NAND oraz rezygnują z planów otworzenia nowych linii produkcyjnych aż do pierwszej połowy 2019 roku. Nie tylko jednak produkcja NAND będzie ograniczana przez te dwie firmy. Jak donosi DigiTimes, źródła znajdujące się blisko Samsunga twierdzą, że producent te chce również ograniczyć wydajność fabryk DRAM w Hwaseong i Pyeongtaek. Każdy kto składał zestaw PC w tym roku, wie jak wyglądały wzrosty cen pamięci i niestety wygląda na to, że pomimo nadwyżek magazynowych oraz raportów obiecujących dalsze spadki jeszcze przed 2019 roku, tak się nie stanie przez działania liderów rynku. Fabryki Samsunga miały wyprodukować dodatkowe 30000  wafli DRAM w trzecim kwartale 2018 roku, tak się jednak nie stanie.

Są jednak na rynku inni gracze, którzy mogą popsuć plany Samsunga i SK Hynix. Prognozowane są spore zatrzęsienia na rynku w przyszłym roku. Micron i chińskie fabryki pamięci zwiększają produkcję DRAM i wszystko wskazuje na to, że będą próbować ukraść Samsungowi pozycję lidera. a obecna sytuacja może im to tylko ułatwić. Tych trzech głównych producentów DRAM - Micron, Samsung i SK Hynix są pod ostrzałem w związku ze zmową cenową na pamięci DRAM w latach 2016 - 2017, z czym aktywnie stara się walczyć chiński rząd uruchamiając własne produkcje pamięci. W najbliższym czasie zapewne nie ujrzymy zalewu tych kości na innych niż chiński rynkach, jednakże Samsung, SK Hynix i Micron z pewnością zaczynają odczuwać presję. Czy ograniczenia w produkcji przyniosą efekt pożądany przez producentów? Okaże się jużna początku 2019 roku, a póki co korzystajmy z niskich cen.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung i SK Hynix spowalniają produkcję, by znów wzrosły ceny RAM i SSD

 0