Samsung inwestuje 10 mld USD w produkcję telewizorów QD-OLED

Samsung inwestuje 10 mld USD w produkcję telewizorów QD-OLED

Swego czasu wydawało się, że Samsung będzie jednym z prekursorów telewizorów OLED, ale tak się nie stało i na ostatniej prostej koreański gigant zrezygnował z tej drogi, wykorzystując tę technologię jedynie w małoformatowych panelach, dedykowanych urządzeniom mobilnym (głównie smartfonom, gdzie stosuje wyświetlacze AMOLED). W ostatnim czasie Samsung mocno forsuje z kolei technologię MicroLED, która przynieść ma rewolucję na rynku ekranów, łącząc w sobie wszystko co najlepsze z LCD (np. wysoką jasność) z OLED (możliwość wygaszania pojedynczych pikseli). Okazuje się jednak, że firma może jeszcze powrócić do pomysłu telewizorów OLED, a tak przynajmniej zdają się sugerować najnowsze inwestycje przedsiębiorstwa, które przeznaczyło właśnie ok. 10,85 mld USD na prace rozwojowo-badawcze oraz linię produkcyjną telewizorów QD-OLED.

Samsung przeznaczył właśnie ok. 10,85 mld USD na prace rozwojowo-badawcze oraz linię produkcyjną telewizorów QD-OLED.

Samsung Display ogłosiło, że plan inwestycyjny rozłożony został w realizacji na 6 lat, a pierwszym krokiem będzie przekształcenie linii produkcyjnej fabryki LCD L8 w Tangjong w Korei w linię QD-OLED. W rezultacie tego zabiegu ze 125 tysięcy substratów LCD produkowanych miesięcznie w tej fabryce wytwarzanych będzie 30 tysięcy substratów QD-OLED, a masowa produkcja ruszyć ma już w pierwszym kwartale 2021 roku. W długoterminowych planach, wszystkie fabryki 8-Gen LCD mają być przekształcone na QD-OLED z uzyskiem sięgającym ok. 100 tysięcy substratów miesięcznie. Jak podaje DSCC, samsungowe panele QD-OLED oferować będą kilka przewag nad systemem WRGB (cztery subpiksele + filtry kolorów) stosowanym przez LG. Samsung będzie w stanie wykorzystać trzy subpiksele i jedynie dwie warstwy emitujące (LG Display stosuje cztery), więc jeden stos składać będzie się tu z 13 warstw, a nie aż 22 jak w telewizorach konkurenta. Oznacza to uproszczony proces produkcyjny, lepsze uzyski i niższe koszty.      

DSCC prognozuje, że metr kwadratowy produkcji panelu QD-OLED wymagać będzie kosztów materiałów na poziome 26 USD, natomiast w konkurencyjnych ekranach WOLED jest to aż 95 USD. Niemniej jednak, zanim Samsung będzie w stanie wypuścić na rynek pierwsze telewizory OLED z kropką kwantową, musi najpierw pokonać kila trudności i szacunki te do tego czasu mogą się mocno zdezaktualizować. Głównym wyzwaniem zdaje się tu opracowanie skutecznych niebieskich emiterów OLED (zapewne pierwsza generacja wykorzysta fluorescencyjne emitery) i dobrej jakości konwertera koloru quantum-dot. Trudności w przypadku tej architektury przysporzyć może także zarządzanie światłem, ale zakładać można, że Samsung może mieć tu już jakieś rozwiązanie. Na pierwsze telewizory QD-OLED poczekamy jednak zapewne co najmniej do 2022 lub nawet 2023 roku, więc trzeba uzbroić się w sporo cierpliwości.    

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung inwestuje 10 mld USD w produkcję telewizorów QD-OLED

 0