Samsung, Micron i SK Hynix są oskarżani o zmowę cenową i sztuczne zawyżanie cen pamięci DRAM

Samsung, Micron i SK Hynix są oskarżani o zmowę cenową i sztuczne zawyżanie cen pamięci DRAM

Samsung, Micron i SK Hynix są oskarżani o ustalanie cen chipów pamięci używanych w iPhone'ach i innych urządzeniach. Zgodnie z pozwem złożonym 3 maja, te trzy firmy współpracują ze sobą, aby zdominować produkcję układów pamięci na rynku, co pozwoli im kontrolować ceny tych układów.  Pozew zbiorowy twierdzi, że powodowie byli ofiarami praktyk antymonopolowych z powodu spadku podaży. Pozew został złożony w imieniu Amerykanów, którzy kupili telefony komórkowe i komputery w latach 2016-2017, w okresie, w którym ceny chipów DRAM wzrosły o ponad 130%, a zyski trzech oskarżonych firm podwoiły się. Podobny pozew złożony w 2018 roku został ostatecznie odrzucony przez sąd po tym, jak powodowie nie mogli udowodnić istnienia zmowy. Trzeba jednak pamiętać, że w 2006 roku podobna sprawa zakończyła się wywalczonym odszkodowaniem w kwocie 345 milionów dolarów.

Samsung, Micron i SK Hynix są ponownie oskarżani o zmowę cenową i sztuczne zawyżanie cen pamięci DRAM. Firmy te wspólnie posiadają blisko 100% globalnego rynku pamięci DRAM.

Samsung, Micron i SK Hynix wspólnie posiadają blisko 100% globalnego rynku DRAM. Według Trendforce, na Samsunga przypada aż 42,1%, następnie jest SK Hynix z 29,5% i Micron 23% udziałem. "Wydaje się, że to  zbyt daleko idące stwierdzenie, że trzej producenci chipów sztucznie zawyżali ceny chipów DRAM. Ceny DRAM wykazały tendencję spadkową w ciągu ostatnich dwóch lat" - powiedział Trendforce.

Pozew pojawia się w okresie, w którym niedobory miały wpływ na produkcję i dostawę chipów wykorzystywanych przy produkcji towarów konsumenckich. Niedobory spowodowane globalną pandemią mogą skutkować niedoborem procesorów, układów DRAM i innych układów pamięci. Samsung i SK Hynix zawarły wzajemną umowę licencyjną, która pozwala tej parze uniknąć sporów sądowych, mimo że obie firmy konkurują w kwestii projektów w obszarze pamięci.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung, Micron i SK Hynix są oskarżani o zmowę cenową i sztuczne zawyżanie cen pamięci DRAM

 0