Samsung opracował nowe nietłukące się wyświetlacze OLED

Samsung opracował nowe nietłukące się wyświetlacze OLED

Producenci telefonów od lat obiecują nam niezniszczalne/nietłukące się wyświetlacze w smartfonach i choć takowe pojawiły się na rynku już kilka lat temu, choćby w modelach Motoroli (Moto X Force czy Droid Turbo 2), to jednak wiązało się to z pewnymi, dość bolesnymi kompromisami w postaci miękkich, łatwo rysujących się powierzchni. Samsung Display pochwalił się jednak, że udało mu się opracować nietłukące się panele OLED, które pozbawione są tego typu wad. Nie są to tylko czcze przechwałki, ponieważ ekrany te przeszły testy Underwriters Laboratories (firma zajmująca się oficjalnymi testami dla OSHA) i otrzymały certyfikat zaświadczający o wojskowym poziomie przetrwania bez uszczerbku „na zdrowiu”. Dotyczy to m.in. możliwości 26 upadków z wysokości 1,2 m i odporności na ekstremalne temperatury. Ekran wytrzymał w całości nawet upadek z wysokości 1,8 m, nie odnosząc przy tym żadnych bojowych ran.

Jeśli nowe ekrany Samsunga rzeczywiście są tak dobre, jak sugeruje producent, to może oznaczać koniec z tłukącymi się wyświetlaczami wynikającymi z upadków urządzenia.

Kluczem do takich imponujących wyników okazało się zastosowanie elastycznego designu z nietłukącym się substratem oraz dodatkowa warstwa ochronna dokładnie przylegająca do panelu. Ta wykonana jest z plastiku i charakteryzować ma się wagą, twardością oraz przepuszczalnością na bardzo podobnym poziomie jak powszechne obecnie szkło. Co prawda producenci stosują elastyczne wyświetlacze od lat (w tym Samsung czy Apple w zegarkach Apple Watch), ale dotychczas te chronione były właśnie przez szkło, które ma tendencje do tłuczenia się i pękania. Tymczasem nowa technologia Samsunga sprawia, że wkrótce powinniśmy otrzymać prawdziwie nietłukące ekrany w telefonach, które jednocześnie pozbawione będą wad, o których wspominałem na wstępie.

Gorilla Glass 6 - smartfony lepiej poradzą sobie z wielokrotnymi upadkami

Pozostaje jeszcze kwestia, kiedy te przełomowe ekrany trafią do konsumenckich produktów Samsunga. Producent nie ukrywa, że zamierza stosować je w takich urządzeniach jak telefony, panele samochodowe, konsole, tablety, a nawet mobilne militarne urządzenia. Tym samym koreański gigant zamierza je również sprzedawać na zewnątrz. Raczej nie ma jednak co liczyć, że już Galaxy Note 9 takowy otrzyma i spodziewać należy się, że ultrawytrzymałe panele Samsunga zadebiutują na rynku raczej w przyszłym roku. Nie da się ukryć, że tłukące się ekrany to jeden z największych problemów współczesnych smartfonów, które otrzymują coraz większe panele i coraz cieńsze ramki, więc bardziej narażone są na ryzyko uszkodzenia (według statystyk, średnio upuszczamy telefon 7 razy do roku). Właśnie na tym aspekcie skoncentrowała się również ostatnio firma Corning, prezentując szkło ochronne Gorilla Glass 6, które zabezpieczać ma telefony przed wielokrotnymi upadkami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung opracował nowe nietłukące się wyświetlacze OLED

 0