Samsung podobno rozwija własne GPU dla mobilnych chipów

Samsung podobno rozwija własne GPU dla mobilnych chipów

Samsung może być kolejnym producentem chipów dla urządzeń mobilnych, który będzie polegał na własnym układzie graficznym. Według osoby o pseudonimie Revegnus, Koreańczycy rozwijają swoje GPU. Autor informacji dodał również, iż procesor graficzny, nad którym pracuje obecnie Samsung bazuje na architekturze RDNA od AMD.

W niezbyt pewnych czasach dużo lepiej jest polegać na własnych rozwiązaniach niż płacić innej firmie i przy okazji martwić się jeszcze o łańcuch dostaw. Samsung ma już własne chipy dla urządzeń mobilnych. Teraz przyszedł czas, aby opracować dla nich autorskie GPU. Firma działała już w tej kwestii, a efektem współpracy z AMD było powstanie układu graficznego Xclipse 920, który znalazł się na pokładzie chipu Exynos 2200. Swoją drogą, był to ostatni SoC ze stajni Samsunga, który napędzał smartfony z flagowej linii Galaxy S. Obecne modele korzystają już z rozwiązania Qualcomma. Wracając jednak do tematu GPU, Xclipse 920 nie ujrzałby światła dziennego, gdyby nie pomoc ze strony AMD, ponieważ do jego stworzenia wykorzystano architekturę RDNA 2.

Samsung ma obecnie pracować nad swoim własnym procesorem graficznym dla mobilnych chipów. Nowe GPU koreańskiego giganta technologicznego ponownie będzie bazować na architekturze RDNA

Według Revegnus, Samsung pracuje obecnie nad swoim własnym procesorem graficznym. Dodał również, iż nowe GPU koreańskiego giganta technologicznego ponownie będzie bazować na architekturze RDNA. Nie sprecyzował tylko, której wersji. Nie będzie to zatem do końca "własna" grafika, choć to już znacznie lepsze rozwiązanie z punktu widzenia firmy niż powrót do GPU Mali.

Nowe informacje pokrywają się z wcześniejszymi doniesieniami od innej osoby, według której nadchodzący chip dla smartfonów od Google, Tensor G3, ma być jedynie zmodyfikowaną wersją Exynosa 2300 i posiadać właśnie układ graficzny Xclipse 930.

Widzimy zatem, iż Samsung nie zrezygnował z rozwoju autorskich chipów dla urządzeń mobilnych, a przesiadka na Snapdragona 8 Gen 2 w przypadku serii Galaxy S23 może być tylko chwilową słabością. Pojawiła się jednak nieścisłość. Revegnus twierdzi, że nowe GPU Samsunga pojawi się najwcześniej za 3 lata. Google raczej planuje wprowadzenie smartfonów z linii Pixel 8 wcześniej. Możemy zatem domyślać się, że GPU, o którym mówi Revegnus to kompletnie inny układ niż Xclipse 930.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung podobno rozwija własne GPU dla mobilnych chipów

 0