Samsung rezygnuje z autorskich rdzeni CPU, ale wciąż pracuje z AMD nad GPU

Samsung rezygnuje z autorskich rdzeni CPU, ale wciąż pracuje z AMD nad GPU

Od 2016 roku, wraz z wypuszczeniem na rynek smartfona Galaxy S7 duo, wyposażonego w układ mobilny Exynos 8890, Samsung wykorzystywał w swoich SoC autorskie rdzenie CPU znane pod nazwą kodową Mongoose. Opracowywanie własnych rdzeni i koszty z tym związane okazały się jednak najwyraźniej mało opłacalne dla koreańskiego giganta, ponieważ ten zamierza zamknąć cały dział CPU mieszczący się w ośrodku badawczym w Austin w Teksasie. W związku z tą decyzją wypowiedzenie otrzyma około 300 pracowników firmy, a jej realizacja rozpocząć ma się wraz z końcem roku. Sytuacja ta jest o tyle zaskakująca, że Samsung dopiero co zapowiedział układ Exynos 990 z piątą generacją high-endowych rdzeni Mongoose znanych jako M5.    

Samsung zamierza zamknąć cały dział CPU mieszczący się w ośrodku badawczym w Austin w Teksasie.

Samsung rezygnuje z autorskich rdzeni CPU, ale wciąż pracuje z AMD nad GPU

Przedstawiciel Samsunga potwierdził oficjalnie te informacje i zdradził, że decyzja ta podjęta została po to, by chipsety Exynos mogły pozostawać bardziej konkurencyjne na rynku (najwyraźniej produkcja SoC z autorskimi rdzeniami była zbyt droga). Jak donosi jednak Ice_Universe, Samsung co prawda porzucił w pełni autorskie rdzenie, ale producent może nawiązać współpracę z ARM, które opracowałoby dla niego rdzenie semi-custom (niestandardowe). Nie wiemy jednak jeszcze, co miałoby je odróżniać od typowych rdzeni ARM, ale zapewne brytyjski gigant wprowadziłby kilka zmian w ich designie, by bardziej odpowiadały potrzebom Samsunga.

Teraz, kiedy Samsung zrezygnował już z autorskich rdzeni CPU w swoich układach mobilnych, jedynie Huawei i Qualcomm oferują takowe procesory w przypadku androidowych rozwiązań. Przyszłoroczny flagowiec Koreańczyków, czyli Galaxy S11 (lub jakkolwiek będzie nazywać się ten smartfon), zapewne wciąż wyposażony będzie w Exynosa z autorskimi rdzeniami CPU i najpewniej będzie to Exynos 990 z piątą generacją high-endowych rdzeni Mongoose znaną jako M5. Samsung wciąż podobno jednak nie rezygnuje z opracowania mobilnych GPU, które tworzone będą we współpracy z AMD i zastąpią popularne układy Adreno. Na mocy zawartego porozumienia, AMD dostarczyć ma w tym przypadku licencję na autorskie GPU RDNA, czekamy więc na owoce tej współpracy.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung rezygnuje z autorskich rdzeni CPU, ale wciąż pracuje z AMD nad GPU

 0