Samsung rzuca wyzwanie TSMC. Będzie produkować 3 nm chipy dla czterech gigantów

Samsung rzuca wyzwanie TSMC. Będzie produkować 3 nm chipy dla czterech gigantów

Samsung wykorzysta swój najbardziej zaawansowany proces produkcyjny do wytwarzania chipów dla czterech znanych firm technologicznych. Trwa wyścig z TSMC o tytuł największej na świecie odlewni chipów, podczas gdy konflikty geopolityczne burzą dotychczasową równowagę. 

Według bliżej nieokreślonych branżowych źródeł Samsung został wybrany na partnera produkcyjnego przez czterech gigantów technologicznych. NVIDIA, Qualcomm, IBM i Baidu zastosują najnowszy proces produkcyjny południowokoreańskiej firmy, aby wprowadzić swoje przyszłe produkty na rynek, dzięki czemu Samsung ma nadzieję zyskać przewagę nad TSMC w wyścigu producentów chipów.

Samsung został wybrany na partnera produkcyjnego przez czterech gigantów technologicznych.

Samsung rzuca wyzwanie TSMC. Będzie produkować 3 nm chipy dla NVIDII, Baidu, Qualcomm i IBM

Samsung wykorzysta niedawno zaprezentowany 3-nanometrowy proces, aby dostarczać firmom, które same nie są w stanie produkować układów scalonych (tzw. fabless) duże ilości chipów już w 2024 roku. NVIDIA użyje 3-nanometrowej litografii do budowy swoich GPU nowej generacji, IBM będzie produkować własne CPU, Qualcomm potrzebuje chipy ARM do smartfonów, a Baidu użyje technologii 3 nm w swoich centrach danych w chmurze.

Samsung rozpoczął masową produkcję 3 nm chipów w czerwcu. Firma twierdzi, że ich najnowsza technologia produkcji zapewnia znaczną poprawę efektywności energetycznej (45%) i wydajności chipów (23%) w porównaniu z 5 nm litografią poprzedniej generacji. 3 nm proces drugiej generacji jest już w fazie rozwoju, ponieważ Samsung twierdzi, że wciąż widzi dużo pola na dalsze ulepszenia wydajności i efektywności.

Samsung jest drugą co do wielkości odlewnią chipów, ale znajduje się daleko za TSMC, które z grubsza trzykrotnie przewyższa udział Koreańczyków w rynku. TSMC pracuje nad rozszerzeniem zasięgu produkcji poza Tajwan, zaczynając od nowych fabryk w USA. Tymczasem Samsung już jakiś czas temu rozpoczął działalność poza rodzimym krajem, ponieważ posiada zakłady produkcyjne nie tylko w Korei Południowej (Giheung, Hwaseong, Pyeongtaek), ale i USA (Austin, Taylor) i Chinach (Xian).

Samsung jest dobrze znany jako lider na rynku pamięci, ale obecna sytuacja geopolityczna może pomóc mu zdobyć przewagę nad TSMC i stać się realnym zagrożeniem dla tajwańskiego producenta. Wiele firm „big tech” szuka również nowych partnerów, starając się zmniejszyć swoją zależność od chińskich producentów w obliczu narastającego konfliktu dyplomatycznego i gospodarczego między Waszyngtonem a Pekinem, który uznaje Tajwan za swoje terytorium. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung rzuca wyzwanie TSMC. Będzie produkować 3 nm chipy dla czterech gigantów

 0