Samsung szykuje SSD 990 Pro z PCIe 5.0. Nie chce popełnić błędu 980 Pro

Samsung szykuje SSD 990 Pro z PCIe 5.0. Nie chce popełnić błędu 980 Pro

Samsung nieco późno zadebiutował z pierwszym dyskiem SSD PCIe 4.0 dla komputerów konsumenckich (980 Pro) i tym samym stracił część udziału w rynku na rzecz Phisona i jego partnerów. Jednak firma nie zamierza popełniać drugi raz tego samego błędu w przypadku PCIe 5.0, dlatego jej dyski SSD 990 Pro nowej generacji pojawiły się już w południowokoreańskiej celnej bazie danych.

Wpis odnośnie Samsunga 990 Pro SSD w celnej bazie danych (odkryty przez @Harukaze5719) nie ujawnia wielu szczegółów na temat nadchodzących dysków, z wyjątkiem ich numerów modeli (MZ-V9P1T0, MZ-V9P2T0), które prawdopodobnie wskazują na konfiguracje 1 TB i 2 TB. Pojemności 1 TB i 2 TB nie są obecnie najwyższymi dla dysków M.2, ale wskazują, że nadchodzące dyski SSD Samsung 990 Pro nie będą skierowane do komputerów klasy podstawowej, gdzie użytkownicy wciąż sięgają po tańsze 500 GB nośniki. 

Dyski Samsung SSD 990 Pro nowej generacji pojawiły się już w południowokoreańskiej celnej bazie danych.

Samsung szykuje SSD 990 Pro z PCIe 5.0. Nie chce popełnić tego samego błedu co z 980 Pro

Procesory obsługujące interfejs PCIe 5.0 są dostępne od niecałego roku, a tej jesieni pojawią się nowe serie z obsługą tego standardu od AMD (Ryzen 7000, znane pod nazwą kodową Raphael) i Intela (13. generacja znana jako Raptor Lake). Z perspektywa takich firm jak Samsung, nie ma więc większego sensu wypuszczanie na rynek kolejnych generacji modeli PCIe 4.0, lepiej poczekać na PCIe 5.0. Dlatego można bezpiecznie założyć, że następna generacja dysków SSD 990 Pro firmy Samsung będzie wyposażona właśnie w interfejs PCIe 5.0 x4.

W rzeczywistości Samsung od jakiegoś czasu posiada w swojej ofercie dyski SSD PCIe 5.0, ale są to modele klasy korporacyjnej (PM1743), które są dostępne w formacie E3.S i wymagają specjalnego adaptera do komputerów stacjonarnych. Dlatego bardzo niewielu entuzjastów używało ich z systemami Intela 12. generacji Core „Alder Lake”.

Z kolei dyski SSD 990 Pro od Samsunga mają używać formatu M.2-2280, dzięki czemu będą kompatybilne z komputerami stacjonarnymi i laptopami. Jedyne, co nie jest jasne, to ile ciepła te dyski emitują i jakiego systemu chłodzenia wymagają, bo ten element stanowił już problem w przypadku modelu 980 Pro. 

Mając na uwadze, że południowokoreańska baza danych celnych zawiera już listę dysków Samsung 990 Pro, spodziewać należy się, że będą one dostępne raczej wcześniej niż później. AMD niedawno przekonywało, że pierwsze nośniki PCIe 5.0 będą dostępne na premierę ich nowej platformy, która spodziewana jest w połowie września, co stanowić może tu pewną wskazówkę. 

Zobacz także: 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung szykuje SSD 990 Pro z PCIe 5.0. Nie chce popełnić błędu 980 Pro

 0