Samsung wyprodukuje smartfony z układem graficznym AMD Radeon RDNA w SoC

Samsung wyprodukuje smartfony z układem graficznym AMD Radeon RDNA w SoC

Samsung ujawnił podczas kwartalnego sprawozdania finansowego, że pierwsze urządzenia wykorzystujące licencjonowane układy graficzne od AMD będą debiutować za około dwa lata. AMD natomiast ujawniło, że uzyskało 100 milionów dolarów dochodu od Samsunga, co oznacza, że ​​relacje między dwoma gigantami półprzewodnikowymi rozwijają się bardzo dobrze. Wcześniej mówiono, że AMD podpisało wieloletnie partnerstwo strategiczne z Samsungiem, udostępniając niedawno ogłoszoną architekturę AMD Radeon RDNA w zamian za opłaty i tantiemy. Obie firmy stwierdziły, że partnerstwo będzie skupiać się na urządzeniach mobilnych, a przede wszystkim smartfonach. Dyrektor generalny AMD, Lisa Su, powiedziała: "To strategiczne partnerstwo rozszerzy zasięg naszej wysokowydajnej grafiki Radeon na rynek mobilny, znacznie poszerzając bazę użytkowników Radeonów i ekosystem deweloperski". Umowa pozwala Samsungowi zaprojektować własny układ oparty o technologię AMD. 

AMD zamierza podbić kolejne rynki i dzięki porozumieniu z Samsungiem, układy graficzne bazujące na RDNA pojawią się już za 2 lata w smartfonach.

Przedstawiciel Samsunga powiedział o technologii RDNA:" spodziewamy się, że technologia GPU zacznie być stosowana w produktach, które zostaną wypuszczone na rynek mniej więcej za dwa lata". Może to mieć znaczenie dla układów Systems-on-Chip (SoC), które Samsung sam opracowuje dla swoich urządzeń mobilnych i które pojawiły się w wielu smartfonach i tabletach pod marką Exynos. Niektóre regiony jednak otrzymują inne SoC  w tych samych modelach urządzeń. Przykładowo flagowe smartfony Samsunga w niektórych regionach wypuszczane są z układami Qualcomm Snapdragon, choćby w USA. Zastosowanie Radeon RDNA od AMD może pomóc Samsungowi w dalszym ulepszaniu wydajności graficznej wewnętrznych układów bez konieczności inwestowania tak dużych środków w badania i projektowanie.

Architektura graficzna AMD Radeon RDNA napędza najnowsze procesory graficzne 7 nm Navi , takie jak Radeon RX 5700 XT  i pomogła wypełnić lukę w wydajności między wysokiej klasy kartami graficznymi AMD a kartami Nvidii, nawet jeśli Nvidia nadal utrzymuje koronę wydajności. Architektura ta powinna wkrótce pojawić się również w kolejnej generacji konsol do gier. RDNA pozwoli Samsungowi budować urządzenia działające jak procesory graficzne AMD, ale nie będą one z tej samej kategorii. Zamiast tego Samsung skoncentruje się na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony. Produkty przeznaczone na rynek stacjonarny i laptopowy z pewnością pozostaną na wyłączność AMD, by uniknąć konkurowania dwóch firm wykorzystujących tę samą architekturę.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung wyprodukuje smartfony z układem graficznym AMD Radeon RDNA w SoC

 0