Samsung wznowi sprzedaż w Rosji? Firma komentuje medialne spekulacje

Samsung wznowi sprzedaż w Rosji? Firma komentuje medialne spekulacje

Samsung tak jak inne przedsiębiorstwa po rosyjskiej agresji na Ukrainę zrezygnował z prowadzenia działalności w tym państwie. W mediach pojawiły się jednak spekulacje, iż gigant technologiczny rozważa powrót do Federacji Rosyjskiej. Jaka jest prawda?

Po ataku wojsk rosyjskich na Ukrainę wiele firm wycofało swe usługi z Rosji, a na tej liście jest także Samsung. Korporacja zawiesiła dostawy swoich produktów i chipów do Rosji, powołując się na "obecne wydarzenia geopolityczne". Była to poważna decyzja, ponieważ Samsung pozostawał liderem rosyjskiego rynku smartfonów z 34% udziałem i z 4% przychodów z łącznej globalnej sprzedaży. Jednocześnie przedsiębiorstwo przekazało 6 milionów dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Producent smartfonów podobno rozważał powrót do Federacji Rosyjskiej i ponownie otwarcie sklepów oraz sprzedawanie urządzeń i oferowanie usług.

Samsung zaprzeczył jakoby planował wznowić dostawy i sprzedaż urządzeń w Rosji.

Samsung

Powołując się na źródło zbliżone do firmy, rosyjska gazeta Izwiestija twierdzi, że Samsung może m.in. wznowić dostarczanie sprzętu sprzedawcom detalicznym. Spekulowano, iż gigant chce w ten sposób walczyć z malejącymi dostawami smartfonów na innych rynkach. Firma początkowo nie potwierdziła ani nie zaprzeczyła tej plotce, ale finalnie odniosła się do sprawy. Samsung poinformował w czwartek, że nie zapadła żadna decyzja odnośnie powrotu do Federacji Rosyjskiej i wznowienia tam działalności. Potwierdził to rzecznik prasowy Samsung Polska, Olaf Krynicki, który powiedział, że "dostawy do Rosji pozostają zawieszone".

Na ten moment oficjalnie sytuacja nie ulega zmianie. Samsung nie jest jedyną dużą firmą produkującą smartfony, która wycofała się z Rosji po wybuchu wojny. Apple również podjęło taką decyzję w marcu 2022 roku. Z drugiej strony władze rosyjskie ogłosiły wówczas nowy model tzw. importu równoległego, dzięki któremu sprzedawcy danej marki mogą importować produkty z zagranicy nawet bez zgody producenta. Tyczy się to też iPhone'ów 14.

Wyjście z Rosji producentów technologicznych pozwoliło chińskim konkurentom w postaci Xiaomi rozwijać się w kraju Władimira Putina. Pomimo gwałtownego spadku popytu na smartfony korporacje z Państwa Środka dobrze wykorzystują sytuację na rynku rosyjskim.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung wznowi sprzedaż w Rosji? Firma komentuje medialne spekulacje

 0