Samsung zaczął oficjalnie dostarczać chipy 3 nm GAA

Samsung zaczął oficjalnie dostarczać chipy 3 nm GAA

Samsung rozpoczął dostawy pierwszej partii swoich chipów 3 nm GAA. To wydarzenie doczekało się nawet własnej ceremonii, w której udział brali różni dyrektorzy przedsiębiorstwa. Południowokoreański gigant technologiczny został pierwszym producentem tej technologii, zostawiając tym samym TSMC w tyle. Samsung planuje masową produkcję chipów 3 nm GAA dla smartfonów, jednak pierwsze układy trafią do górników kryptowalut.

Zgodnie z harmonogramem dostaw, Samsung rozpoczął dostawy pierwszej partii chipów 3 nm GAA. Wydarzenie było na tyle istotne, że przedsiębiorstwo zorganizowało nawet ceremonię w kampusie Hwaseong w Gyeonggi-do, w której udział brali różni dyrektorzy firmy. Południowokoreański gigant technologiczny miał jednak co świętować, bowiem jako pierwsi wprowadzili tą technologię. Samsung ma w planach masową produkcję układów 3 nm GAA na rynek smartfonów, jednak pierwsza partia trafi do górników kryptowalut. Nowy proces technologiczny pozwoli na zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej. Bardzo możliwe, że jednym z pierwszych mobilnych chipów, który wykorzysta nową technologię będzie Exynos 2300. Nie wykluczone, że również Snapdragon 8 Gen 2 dla serii Galaxy S23 będzie bazować na 3 nm procesie Samsunga.

Samsung został pierwszym producentem, który dostarcza chipy wykonane w technologii 3 nm. Mówi się, że Koreańczycy przygotowali nawet próbki na wypadek, gdyby Qualcomm chciał złożyć zamówienie.

Mówi się także, iż Koreańczycy przygotowali próbki dla Qualcomma, gdyby ten zdecydował się na złożenie zamówienia. TSMC jest na chwilę obecną w tyle, jednak nie należy zapominać o wyrobionej pozycji oraz potencjale tej marki. Tajwańskie przedsiębiorstwo ma ponoć rozpocząć masową produkcję autorskiego procesu 3 nm jeszcze w tym roku. Według doniesień, pierwszym odbiorcą ma być Apple, który wykorzysta technologię w swoich układach M2 Pro oraz M2 Max.

Korzyści, jakie mają płynąć z 3 nm procesu od Samsunga to: zmniejszenie zużycia energii nawet o 45%, poprawa wydajności o 23% oraz zmniejszenie powierzchni o 16% w porównaniu z technologią 5 nm. Ponadto producent ma wprowadzić drugą generację, która zmniejszy zużycie energii o 50%, zwiększy wydajność o 30% i zmniejszy powierzchnię o 35%. Na pierwsze procesory w smartfonach, korzystające z osiągnięcia Samsunga przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zaczął oficjalnie dostarczać chipy 3 nm GAA

 0