Samsung zapowiada pamięci DDR6, LPDDR6, GDDR6+ i GDDR7. Jest na co czekać

Samsung zapowiada pamięci DDR6, LPDDR6, GDDR6+ i GDDR7. Jest na co czekać

Samsung ujawnił swoje plany odnośnie kolejnych generacji pamięci podczas Samsung Tech Day 2021. Oprócz DDR6 i LPDDR6 gigant technologiczny przedstawił również kilka kluczowych aspektów specyfikacji pamięci GDDR6+ i GDDR7. Wygląda na to, że pamięć DDR mocno przyspieszy.

Niestety nie ujawniono żadnych slajdów ani zdjęć z konferencji, bo regulamin Samsunga nie pozwalał na ich wykonanie. Niemniej jednak osoby, które były obecne na Samsung Tech Day 2021, mają niezły przegląd tego, co zostało powiedziane przez kierownictwo i zespoły inżynierów Samsunga, dzięki czemu możemy przejść do szczegółów.

 Oprócz DDR6 i LPDDR6 Samsung przedstawił również kilka kluczowych aspektów specyfikacji pamięci GDDR6+ i GDDR7

Samsung zapowiada pamięci DDR6, LPDDR6, GDDR6+ i GDDR7. Jest na co czekać

Pamięć DDR5 właśnie trafiła na segment konsumencki wraz z 12. generacją procesorów Intel Core, czyli „Alder Lake-S”, ale dopiero w 2023 roku użytkownicy PC powinni oczekiwać normalnych cen tej nowej technologii pamięci. Zrównanie się cen DDR5 z DDR4 z pewnością jednak zajmie dużo czasu, być może nawet około 2 lat, a tak przynajmniej przewiduje MSI. Tymczasem Samsung już mówi o następnej generacji, która ma oferować dwukrotnie większą prędkość i przepustowość. Standard DDR6 nie został jeszcze sformalizowany przez JEDEC, jednak jego prędkość powinna domyślnie wynosić około 12800 Mbit/s. Samsung potwierdza, że ​​technologia jest we wczesnej fazie rozwoju, dlatego liczby udostępniane przez firmę mogą ulec zmianie, ale ComputerBase donosi, że należy się spodziewać modułów pamięci DDR6 podkręconych do 17000 Mbit/s. Mówi się, że DDR6 będzie miał cztery kanały na moduł (podwojone w porównaniu do DDR5), a liczba banków pamięci wzrośnie do 64, czyli czterokrotnie w porównaniu ze standardem DDR4.

Samsung zapowiada pamięci DDR6, LPDDR6, GDDR6+ i GDDR7. Jest na co czekać

Samsung DDR6, Źródło: ComputerBase

Koreański gigant ujawnił także pewne informacje na temat standardów, które zastąpią GDDR6. Najwyraźniej firma opracowuje także standard GDDR6+ oferujący prędkości do 24 Gb/s. Obecnie stosowany standard GDDR6 również wkrótce ulegnie przyspieszeniu do 18 Gb/s, a to za sprawą przejścia Samsunga na litografię 1z nm dla tych kości. Co więcej, standard GDDR7 również znajduje się już w planach firmy, ale podobno nie ma jeszcze dla niego żadnej daty premiery. Ta technologia ma zwiększyć przepustowość pamięci do 32 Gb/s i oferuje „funkcję ochrony przed błędami w czasie rzeczywistym”, jednak tutaj Samsung nie był gotowy do podania żadnych szczegółów.

ComputerBase informuje również, że Samsung ma rozpocząć masową produkcję HBM3 (High-Bandwidth-Memory Gen3) w drugim kwartale 2022 roku. Trzeba przyznać, że wygląda to ciekawie i raczej nie powinniśmy narzekać na brak innowacji w tym zakresie w najbliższych latach. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zapowiada pamięci DDR6, LPDDR6, GDDR6+ i GDDR7. Jest na co czekać

 0