Samsung zapowiada produkcję 8 GB pamięci LPDDR5 w procesie klasy 10 nm

Samsung zapowiada produkcję 8 GB pamięci LPDDR5 w procesie klasy 10 nm

Pełnym powodzeniem zakończyło się opracowanie przez Samsunga pierwszej na rynku 8 GB pamięci RAM LPDDR5 wykonanej w litografii klasy 10 nm (przedział od 10 do 20 nm). 

Popularna firma potwierdziła, że udało jej się opracować pierwszą na rynku 8 GB pamięć RAM LPDDR5 wykonaną w litografii klasy 10 nm. Praktycznie od momentu wprowadzenia do sprzedaży kości opartych na LPDDR4, Samsung przygotowywał się do przejścia na kolejny standard, który ma być wykorzystywany, chociażby w rozwiązaniach zasilanych przez technologię 5G oraz sztuczną inteligencję. Nowy rodzaj pamięci wchodzi w skład serii DRAM klasy premium, w której znajdują się także 16 Gb kości GDDR6 (w produkcji seryjnej od końcówki ubiegłego roku) i 16 Gb DDR5 (opracowane w lutym 2018 roku) 10 nm klasy. Jak podkreślił Jinman Han, starszy wiceprezes ds. Planowania i inżynierii aplikacji pamięci w Samsung Electronics, rozwój 8 GB pamięci LPDDR5 stanowi dla firmy znaczący krok naprzód. Dodatkowo będą oni kontynuować rozbudowę następnej generacji tych układów. Wspomniany RAM może poszczycić się wyższą o 1,5 raza szybkością transmisji danych sięgającą 6400 megabitów na sekundę, niż w obecnych rozwiązaniach LPDDR4X używanych w produktach mobilnych (w ich przypadku prędkość wynosi 4266 Mb/s). Dodatkowo LPDDR5 jest w stanie wysłać nawet 51,2 gigabajtów danych bądź około 14 plików wideo o jakości Full HD (3,7 GB każdy) w ciągu zaledwie sekundy.

Samsung z powodzeniem opracował wykonaną w 10 nm klasie procesu technologicznego 8 GB LPDDR5 pamięć RAM. Dzięki energooszczędnym właściwościom znajdzie ona zastosowanie także w produktach mobilnych oraz wyposażonych w sztuczną inteligencję.

Samsung zapowiada produkcję 8 GB pamięci LPDDR5 w procesie klasy 10 nm

Przytoczone pamięci będą dostępne w dwóch wariantach prędkości - 6400 Mb/s przy napięciu 1,1 V oraz 5500 Mb/s przy 1,05 V. Czyni je tym samym najbardziej uniwersalnymi modułami dedykowanymi smartfonom, jak również systemom samochodowym. Warto zaznaczyć, że pamięć charakteryzuje się również większą energooszczędnością, ponieważ posiada tzw. tryb głębokiego uśpienia zmniejszający zużycie energii do połowy wartości względem układów LPDDR4X. Dzięki temu wydłuży ona np. żywotność baterii dostępnych w telefonach. Ponadto całość zaprojektowano tak aby napięcie mogło być regulowane w zależności od użycia i wykonywanych operacji w trybie aktywnym. Do tego zostało skonfigurowane w taki sposób żeby uniknąć nadpisywania komórek o wartości 0. Niestety nie wiemy, kiedy dokładnie kości LPDDR5 trafią do masowej sprzedaży, ani jaka będzie ich cena. Oby Samsung poinformował nas o tym jak najszybciej.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Samsung zapowiada produkcję 8 GB pamięci LPDDR5 w procesie klasy 10 nm

 0