Sankcje wobec Chin szkodzą amerykańskim producentom maszyn litograficznych. ASML i Canon korzystają

Sankcje wobec Chin szkodzą amerykańskim producentom maszyn litograficznych. ASML i Canon korzystają

Amerykańscy producenci maszyn litograficznych tracą na sankcjach i obawiają się, że konkurencji jak ASML i Canon mocno skorzystają na sytuacji, ponieważ firmy te nie muszą respektować ograniczeń eksportu.

Amerykańskie firmy obawiają się, że zakazy eksportu do Chin obrócą się przeciwko nim, ponieważ sankcje nie dotyczą ich rywali z innych części świata, którzy bez przeszkód handlują z chińskimi klientami. Sekretarz handlu USA Gina Raimondo powiedziała producentom maszyn do produkcji chipów, że być może będą musieli poczekać „nawet dziewięć miesięcy”, zanim rząd w Waszyngtonie będzie mógł przekonać kraje sojusznicze do włączenia się w program środków ograniczających dostęp Chin do zaawansowanych technologii półprzewodnikowych.

USA pracują nad porozumieniem z innymi krajami w sprawie kontroli eksportu, jednak podpisanie umowy może zając nawet 9 miesięcy, o ile w ogóle do tego dojdzie.

Stany Zjednoczone usilnie próbują przekonać sojusznicze kraje do przyłączenia się do sankcji i wdrożenia u siebie kontroli eksportu wszelkich zaawansowanych technologii związanych z półprzewodnikami, a także sprzętu używanego do produkcji chipów. Amerykańskie firmy obawiają się, że ich rywale skorzystają na sytuacji i przejmą dużą część rynku. Lam Research z siedzibą w Kalifornii, dostawca sprzętu do produkcji wafli, ostrzegł, że nowe kontrole eksportu mogą kosztować go nawet 2,5 miliarda dolarów utraconych przychodów w 2023 roku.

Applied Materials, inny dostawca zestawów do produkcji półprzewodników, powiedział swoim inwestorom, że nowe przepisy mogą kosztować firmę do pół miliarda dolarów ze sprzedaży w bieżącym kwartale. Stany Zjednoczone poinformowały, że pracują nad umową, zgodnie z którą firmy z Holandii i Japonii będą również podlegać ograniczeniom sprzedaży sprzętu półprzewodnikowego do Chin. Holandia to oczywiście ASML, jeden z największych dostawców systemów litograficznych do produkcji chipów, podczas gdy Canon w Japonii jest tylko jedną z tamtejszych firm budujących podobny sprzęt.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sankcje wobec Chin szkodzą amerykańskim producentom maszyn litograficznych. ASML i Canon korzystają

 0