Sapphire GPRO X080 - cena karty dla górników spadła o blisko 40% w ciągu miesiąca

Sapphire GPRO X080 - cena karty dla górników spadła o blisko 40% w ciągu miesiąca

Początek roku przyniósł wyraźny spadek wartości popularnych kryptowalut, w tym oczywiście Bitcoina, który pociągnął za sobą niemal całą resztę, razem z Ethereum, które kopane jest za pomocą kart graficznych. To przełożyło się na odpływ górników, a co za tym idzie spadki cen graficznych. W niektórych przypadkach bardzo spektakularne. Dla przykładu GPRO X080 firmy Sapphire straciło na wartości blisko 475 euro w ciągu jednego miesiąca.

Sapphire w listopadzie zeszłego roku zaprezentowało swoją kartę górniczą GPRO X080 wyposażoną w procesor graficzny Navi 22 i 10 GB pamięci GDDR6. Gdyby nie czujność mediów, prawdopodobnie nawet byśmy nie usłyszeli o tej karcie, ponieważ producenci kart graficznych z oczywistego powodu niechętnie reklamują swój sprzęt do kopania  – gracze nie lubią, gdy ciężko dostępne GPU marnowane jest na sprzęt do kopania kryptowalut. 

Kartę obecnie można zakupić już za 765 EUR, co stanowi bardzo duży spadek w stosunku do maksymalnej ceny 1240 EUR sprzed miesiąca.

Sapphire GPRO X080 - cena karty dla górników spadła o blisko 40% w ciągu miesiąca

Okazuje się, że cena Sapphire GPRO X080, która od nieco ponad miesiąca jest notowana przez europejską witrynę agregującą ceny Geizhals, mocno pikuje w ostatnim czasie. Kartę obecnie można zakupić już za 765 EUR, co stanowi bardzo duży spadek w stosunku do szczytowej ceny 1240 EUR, którą trzeba było zapłacić za ten model jeszcze miesiąc temu. To spadek praktycznie o 38%.

Choć rzeczywiście mamy do czynienia z ogromną obniżką ceny, to wciąż jest ona odrobinę zawyżona w stosunku do sugerowanej ceny producenta. Warto bowiem przypomnieć, że Sapphire wyceniło ten model dedykowany górnikom na 750 EUR (jak podaje El Chapuzas), więc dopiero zbliżamy się do tej kwoty, a czy tak bardzo zawyżone ceny tego modelu miały jakiekolwiek uzasadnienie, to już inna historia. 

W końcu górnicy mogli zdecydować się na Radeona RX 6700XT z większą pamięcią, który był tańszy od GPRO X080. W tej chwili jednak obie karty oferowane są w niemal identycznych cenach. Generalnie górnicy preferują gamingowe modele, które w razie czego mogą bez problemu później sprzedać i uzyskać choćby częściowy zwrot inwestycji, ale w ostatniej sytuacji kupowano po prostu to, co było na rynku. 

GPRO X080 jest wyposażony w procesor graficzny Navi 22 z 2304 procesorami strumieniowymi. Zapewnia on niezwykłą konfigurację pamięci jak dla modelu stacjonarnego z GPU RDNA2, dostarczając 10 GB obsługiwanych przez 160-bitowy interfejs. Według Sapphire ta karta oferuje domyślnie 38 MH/s @ 165 W w kopaniu ETH, ale podobno można ją dostroić do 42 MH/s przy 93 W.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sapphire GPRO X080 - cena karty dla górników spadła o blisko 40% w ciągu miesiąca

 0