Sapphire może szykować Radeona RX Vega w wersji Nano

Sapphire może szykować Radeona RX Vega w wersji Nano

Pomimo tego, że Radeon RX Vega w wersji Nano prezentowany był latem zeszłego roku, to wciąż nie doczekaliśmy się debiutu tego modelu na rynku. Pojawiają się jednak sygnały, że wkrótce może ulec to zmianie.

Od premiery kart graficznych Radeon RX Vega minęło już 8 miesięcy i choć seria ta budzi bardzo mieszane uczucia, to z biznesowego punktu widzenia AMD może uznać ją za spory sukces. Od samego początku najnowsze karty AMD rozchodzą się szybciej niż producent jest w stanie nadążyć z podażą, co skutkuje ich brakami na sklepowych półkach i zawyżonymi cenami (w dużej mierze spowodowane jest to oczywiście działalnością kopaczy kryptowalut). Na szczęście sytuacja zdaje się ostatnio poprawiać i spadki na rynku kryptowalut oraz pojawienie się wyspecjalizowanych urządzeń ASIC sprawiają, że obecnie zdecydowanie łatwiej kupić nowe karty niż jeszcze kilka miesięcy temu, a ceny modeli Vega spadły nawet o 30% w zeszłym miesiącu. Rozszerzenie oferty o wariant RX Vega Nano ma więc sens, ponieważ produkt nie powinien mieć już takich problemów z dostarczeniem na rynek GPU dla tych modeli.

Sapphire już korzysta z laminatu RX Vega Nano w swoich kartach RX Vega 56 Pulse

Warto przypomnieć, że RX Vega Nano prezentowany był przez AMD pod koniec lipca 2017 roku, ale od tej pory firma ani razu nie wspomniała o tej wersji Vegi i wydawało się, że projekt ten został uśmiercony. Pojawiły się jednak dowody sugerujące powrót do tego rozwiązania i debiut tej karty w najbliższych miesiącach. Z najnowszych przecieków wynika, że płytki drukowane dla RX Vega Nano były i wciąż znajdują się w produkcji, a Sapphire wykorzystuje je nawet w swojej wersji kart RX Vega 56 Pulse. Oznacza to, że w teorii producent ten jest w stanie szybko dostarczyć na rynek modele RX Vega Nano. Trzeba jednak brać pod uwagę, że charakterystyka energetyczna Vegi można nieco utrudniać sprawę, ponieważ jest bardziej wymagająca niż było to w przypadku układów Fiji (niemniej jednak grafiki z rodziny Vega potrafią być bardzo wydajne po operacji undervoltingu). Jako że AMD nie przygotowuje na ten rok żadnych nowych układów GPU, to odświeżenie oferty o nowe modele, takie jak Nano, wydaje się być jak najbardziej prawdopodobnym zagraniem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że dopóki firma ich nie potwierdzi, są to tylko spekulacje i lepiej nie nastawiać się na nic konkretnego.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sapphire może szykować Radeona RX Vega w wersji Nano

 0