Sapphire Rapids "Fishhawk Falls" zwiastuje powrót Intela do segmentu HEDT. Na początek 16 rdzeni

Sapphire Rapids "Fishhawk Falls" zwiastuje powrót Intela do segmentu HEDT. Na początek 16 rdzeni

O procesorach Intel High-End Desktop (HEDT) dawno nie słyszeliśmy nic ciekawego, ale sytuacja zaczęła się dość intensywnie zmieniać. Nie dość, że AMD wreszcie wprowadza swoje Threadrippery Pro 5000 do sklepów, to również Intel pokazuje, że segment high-end wraca do łask.

AMD ogłosiło, że procesory Ryzen Threadripper Pro 5000 będą od lipca dostępne w ofercie różnych producentów komputerów i nie będą oferowane wyłącznie w systemach Lenovo ThinkStation P620. Układy te pojawią się na pokładzie stacji roboczych Dell Precision 7865, ale firma AMD planuje także oferować potężne Threadrippery w detalu, co oznacza, że każdy będzie mógł kupić taki procesor w sklepie i na jego podstawie złożyć własny zestaw. Konkretnie chodzi o procesory AMD Ryzen Threadripper Pro 5995WX, 5975WX i 5965WX z 64, 32 i 24 rdzeniami o częstotliwości taktowania do 4,5 GHz. 

W segmencie HEDT widać ożywienie. Intel planuje powrót do high-endowych procesorów desktopowych i najwyraźniej mamy tego pierwszy konkretny przykład.

Intel od dawna nie aktualizował swojej oferty HEDT, jednak najwyraźniej "niebiescy" wracają do rywalizacji. Procesor Xeon W5-3433 pojawił się w bazie SiSoftare i jest wymieniony z 16 rdzeniami i 32 wątkami. Należy zatem uznać go za następcę części Ice Lake-X, czyli Xeona W-3335, który miał taką samą konfigurację 16 rdzeni i 32 wątków. Zawiera łącznie 45 MB pamięci podręcznej L3 i 32 MB pamięci podręcznej L2. Sama konfiguracja pamięci podręcznej sugeruje, że nie jest to procesor Alder Lake i nie ma tu małych i dużych rdzeni, ale Sapphire Rapids (każdy rdzeń ma 2 MB pamięci podręcznej L2). Procesor działa z częstotliwością 1,99 GHz, co jest typowe dla wczesnych próbek inżynieryjnych.

Na razie jednak wciąż nie wiemy zbyt wiele o nadchodzącej platformie HEDT od Intela. Firma zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w produkcji procesorów tego segmentu, więc nie jest jasne, w jaki sposób spróbuje je wskrzesić i czy będzie to również seria Core-X (lub inna Core), czy tylko Xeony W dla stacji roboczych. W zeszłym roku widzieliśmy plotki, które sugerowały, że Intel może całkowicie zrezygnować z nazewnictwa serii Core-X i korzystać jedynie z nazwy Xeon. Najnowszy wyciek sugeruje, że Intel przygotowuje konsumencką serię Alder Lake-X jako główną ofertę dla serii FishHawk Falls i mocniejszych procesorów Xeon Workstation ze zwiększoną liczbą rdzeni.

Sapphire Rapids najwyraźniej znowu jednak zostało opóźnione, i to aż o rok, czyli do drugiego kwartału 2023 r. Oznacza to, że nie zobaczymy jeszcze nowych wielordzeniowych procesorów HEDT od Intela, a AMD będzie miało szansę wypuścić Threadrippery z rdzeniami Zen 4 już teraz. W rzeczywistości AMD może jednak nie być zbyt chętne do wprowadzania nowości, ponieważ nie ma wystarczająco dużo krzemu dla innych produktów, które są konkurencyjne dla Intela. Poza tym Intel nie stanowi obecnie zagrożenia w segmencie HEDT, więc AMD nie musi się spieszyć.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Sapphire Rapids "Fishhawk Falls" zwiastuje powrót Intela do segmentu HEDT. Na początek 16 rdzeni

 0