Saudyjczycy pokazali robota, który mówi po arabsku, tańczy i ma większe prawa niż kobiety

Saudyjczycy pokazali robota, który mówi po arabsku, tańczy i ma większe prawa niż kobiety

W tym tygodniu Arabia Saudyjska zaprezentowała swojego pierwszego robota, który może komunikować się w różnych dialektach arabskich, wykonywać popularne tańce lokalne i odpowiadać na pytania, co zademonstrowano na konferencji w Rijadzie.

Wydarzenie odbyło się na konferencji techno LEAP23, a co zostało udokumentowane przez państwową agencję prasową SPA. Interaktywna maszyna ma wbudowaną kamerę, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania, kiedy przed nią stoją ludzie. Rozmowa może się rozpocząć, gdy zainteresowany zwróci się do robota zdaniem „Cześć Sara”. Sara ma zdolność rozpoznawania różnych dialektów z Królestwa. Potrafi również analizować zdania i rozumie ich treść, co pozwala generować odpowiednie odpowiedzi, a także wysyłać je nawet w formie SMS-a. Niestety w chwili obecnej niewiele wiadomo na temat systemu, który odpowiada za reakcje i działania robota, jednak na podstawie wcześniejszych umów można zakładać, że w dużej części jest to projekt Chińczyków. 

Arabia Saudyjska podpisała wartą  776 milionów dolarów umowy chińską firmą zajmującą się sztuczną inteligencją SenseTime, na rozwój krajowego ekosystemu sztucznej inteligencji.

 

W październiku 2017 r. Arabia Saudyjska jako pierwszy kraj na świecie przyznała obywatelstwo robotowi o imieniu Sophia, stworzonemu przez firmę Hanson Robotics z Hongkongu. Sophia zadebiutowała na Future Investment Initiative w Rijadzie i powiedziała: „Jestem bardzo zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. To historyczne, że pierwszy robot na świecie otrzymał obywatelstwo”. Zaledwie miesiąc później Sophia wzywała do większej liczby praw dla kobiet w tym kraju. „Sophia jest wielką orędowniczką praw kobiet, praw wszystkich istot ludzkich” — powiedział wówczas dyrektor generalny Hanson Robotics, David Hanson. Co dość istotne, wypowiedzi te pojawiły się, gdy kobiety na całym świecie zwróciły uwagę w mediach społecznościowych na traktowanie Sophii, która tak łatwo uzyskała obywatelstwo w kraju, który nawet nie pozwala kobietom prowadzić samochodu. 

Obrońcy praw człowieka na całym świecie argumentowali, że absurdem jest, aby maszyna zaprojektowana przez mężczyznę mogła w ciągu jednego dnia uzyskać lepszy status społeczny niż populacja kobiet w całym kraju.  We wrześniu 2022 r. Arabia Saudyjska wprowadziła trzy nowe roboty do recytowania Koranu, wygłaszania kazań i wygłaszania adhan (wezwania do modlitwy) w najświętszym meczecie islamu w Mekce. Jest to element „ wielkiego planu strategicznego” wdrożenia inteligentnego projektu Haramain, zgodnie z wizją 2030 i strategicznym planem prezydencji na rok 2024, mającym na celu zapewnienie lepszych usług dla odwiedzających” - powiedział wówczas szejk Abdulrahman Al-Sudais, szef prezydentury dwóch świętych meczetów w Królestwie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Saudyjczycy pokazali robota, który mówi po arabsku, tańczy i ma większe prawa niż kobiety

 0