Seagate do 2020 roku dostarczy HDD o pojemności 20 TB, 50 TB w ciągu dekady

Seagate do 2020 roku dostarczy HDD o pojemności 20 TB, 50 TB w ciągu dekady

Pomimo że dyski SSD deklasują HDD pod względem wydajności, to jednak zapotrzebowanie na relatywnie tanie nośniki o dużej pojemności wcale nie spada. Wręcz przeciwnie i aby sprostać temu wyzwaniu Seagate planuje wykorzystać technologię HAMR (Heat Assisted Magnetic Recording), a następnie przejść na HDMR (Heated-Dot Magnetic Recording), kiedy tylko technologia ta będzie gotowa do produkcji.

Prace na HAMR trwają od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, ale nowszy i bardziej zaawansowany proces produkcyjny oraz usprawnione komponenty elektroniczne pozwoliły, by ten tak długo pozostawał przydatny, zwiększając pojemność dysków. Na rynku znaleźć można już produkty, które wspierane są przez tę technologię, ale Seagate ma co do niej ambitniejsze plany i do 2020 roku planuje dostarczyć dyski twarde o pojemności 20 TB, które wykorzystywać będą HAMR. Producent planuje wypuścić na rynek swoje pierwsze komercyjne dyski HAMR pod koniec 2018 roku lub na początku 2019. Początkowo mają to być nośniki o pojemności 16 TB, ale z czasem, kiedy technologia będzie dojrzewać, otrzymywać mamy większe HDD.

Seagate ma naprawdę ambitne plany co do dysków twardych korzystających z technologii HAMR i HDRM, ale wydaje się, że nie ma odwrotu od SSD na rynku konsumenckim

Dyski HAMR dostępne mają być w początkowej fazie jedynie w rozmiarze 3,5 cala. Obecne prognozy Seagate zakładają, że modele oferujące aż 50 TB pojemności powinny trafić na rynek w ciągu dekady, ale to nie koniec. Przejście z technologii HAMR na HDRM, gdzie prócz laserów do podgrzewania powierzchni talerza magnetycznego (co w efekcie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość zapisu danych) wykorzystywane ma być także litograficzne wyznaczanie obszarów zapisu, pozwolić ma na 100 TB lub nawet bardziej pojemne dyski. Jeśli zaś chodzi o koszty, to tradycyjne dyski twarde pozostawać mają wyraźnie tańszą alternatywą dla nośników opartych o pamięci flash (choć część specjalistów zdaje się sugerować inny scenariusz), niemniej jednak różnice w wydajności w tym czasie będą się zapewne pogłębiać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate do 2020 roku dostarczy HDD o pojemności 20 TB, 50 TB w ciągu dekady

 0