Seagate: pierwsze dyski 32 TB z HAMR już w tym roku. Trwają testy talerzy 5 TB

Seagate: pierwsze dyski 32 TB z HAMR już w tym roku. Trwają testy talerzy 5 TB

Według firmy Seagate, w tym roku technologia HAMR zostanie wprowadzona z dyskami twardymi o pojemności 32 TB. Jednak wkrótce możemy spodziewać się jeszcze większych pojemności, ponieważ firma posiada już w swoich laboratoriach talerze o pojemności 5 TB.

Technologia zapisu magnetycznego wspomaganego ciepłem (HAMR) istnieje od dłuższego czasu. W maju dowiedzieliśmy się, że firma Seagate rozpoczęła wysyłkę pierwszych próbek tych dysków do swoich partnerów biznesowych. Teraz ujawniono, że są to dyski 10-talerzowe, z talerzami o pojemności 3,2 TB. Łączna pojemność tych dysków wynosi 32 TB, a powinny one być dostępne na rynku jeszcze w tym roku. Jeśli chodzi o starszą technologię, Seagate sugeruje, że technologia zapisu magnetycznego (PMR) osiągnie maksymalną pojemność 24 TB i nie będą produkowane większe dyski korzystające z tej technologii. Nie zabraknie jednak dysków twardych o pojemności 28 TB, które będą wykorzystywać technologię SMR (gontowy zapis magnetyczny). Niemniej jednak, ta pojemność będzie ostateczna dla technologii SMR. Wszystko powyżej 28 TB będzie oparte na technologii HAMR.

Już wkrótce Seagate wprowadzi dyski 32 TB z technologią HARM, celując w 50 TB do 2026 roku. Jednocześnie 28 TB to maksymalna granica dla obecnych technologii.

Po wprowadzeniu dysków o pojemności 32 TB opartych na technologii HAMR, możemy spodziewać się kolejnych wzrostów pojemności, aż do 36 TB, a następnie 40 TB (prawdopodobnie w przyszłym roku lub w 2025 roku). Wszystkie te modele będą wyposażone w 10 talerzy i 20 głowic, co oznacza, że pojemność talerzy wzrośnie do 4 TB. Jednak firma Seagate nie zamierza na tym poprzestać. W rzeczywistości, już teraz przeprowadza testy w laboratoriach z talerzami o pojemności 5 TB. Na razie jest to dysk jednotalerzowy o pojemności 5 TB, ale jeśli testy zakończą się sukcesem, istnieje możliwość wprowadzenia na rynek dysków HAMR o pojemności 50 TB (przewidywane na rok 2026).

Koszt produkcji talerzy HAMR powinien być podobny dla różnych pojemności, ponieważ koszt materiałów nie różni się znacząco. Jednak firma Seagate twierdzi, że chciałaby osiągnąć wyższe marże na tych dyskach. W rezultacie, choć nowe dyski twarde powinny przynieść klientom korzyści w postaci lepszego stosunku ceny do wydajności, firma nie zamierza obniżać cen. Głównym celem jest poprawa sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, jednocześnie dostarczając klientom większą wartość użytkową. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Seagate: pierwsze dyski 32 TB z HAMR już w tym roku. Trwają testy talerzy 5 TB

 0